Zapraszamy na premierę instalacji artystycznej przygotowanej przez Aleksandrę Ołdak, z muzyką Niny Fukuoki. W programie wieczoru spotkanie z Zofią Hartman i Piotrem Pazińskim wokół książki „Lista Sugihary” i koncert kameralny.
Dlaczego DROGA DŌ?
– dō po japońsku oznacza „drogę”, w wielu językach kojarzy się również z pierwszym dźwiękiem gamy. Polsko-japońska gra słów „droga dō” oznacza więc „muzyczny szlak”, w tym konkretnym wypadku szlak uchodźczy, wiodący przez Polskę i Litwę aż do Japonii i Izraela.
DROGA DŌ pamięci
Historia polskich i europejskich Żydów, uratowanych dzięki współpracy dyplomatów Jana Zwardijka, Chiune Sugihary i Tadeusza Romera łącząca głęboki humanizm i odwagę cywilną, warta jest opowiadania. To historia, która nie należy do jednego bohatera, narodu, czy państwa. Praca pamięci przywraca do życia „okruchy człowieczeństwa” (ang. „motes of humanity” – określenie używane w świadectwach przez Sugiharę) i odpowiada na wezwanie Mariana Turskiego: „nie bądź obojętny”.
DROGA DŌ dźwięku
Dźwięk nie potrzebuje tłumacza, historyka, ani antropologa, aby żyć. Gdy po obecności kilku tysięcy uchodźców w japońskiej Tsurudze pozostał jeden srebrny zegarek, zwracamy się do muzyki, która interpretuje i opowiada ich doświadczenie.
Instalacja DROGA DŌ
Warstwa wizualna instalacji przygotowana przez Aleksandrę Ołdak to próba zbadania procesu kształtowania się pamięci kolektywnej. Muzyka Niny Fukuoki zakłada migrację wykonawców w przestrzeni instalacji, doświadczenie ruchu i niepewności zarazem, opierając się w całości na strukturach mikrotonowych – nieuchwytnych i poddawanych nieustannym zmianom.
Premiera instalacji DROGA DŌ jest zapowiedzią międzynarodowego festiwalu muzycznego pod tym samym tytułem, którego pierwsza edycja planowana jest na rok 2025. Projekt prowadzi flecistka, współzałożycielka i członkini zarządu oto fundacji – Ania Karpowicz, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Poważna 2020.