Darmowe muzea w Warszawie

Bezpłatne zwiedzanie warszawskich muzeów

Darmowe muzea w Warszawie

Bezpłatne zwiedzanie warszawskich muzeów

Do oczywistego faktu, że warto zwiedzać warszawskie muzea nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowej zachęty może być nią informacja, że w mieście jest kilkadziesiąt obiektów, które w wybrane dni tygodnia, a część z nich prawie codziennie można odwiedzić nie płacąc za bilet wstępu ani złotówki. Sprytni miłośnicy kultury z pomocą naszego przewodnika mogą podjąć wyzwanie i odwiedzić wszystkie darmowe muzea w Warszawie.

Darmowe muzea w Warszawie – ekonomiczna rozrywka kulturalna

Wędrówka przez sale pełne dzieł sztuki, odkrywanie tajemnic dawnych cywilizacji, zgłębianie historii Polski i Warszawy czy poznawanie tajników świata nauki i techniki – wszystko to i wiele więcej zupełnie za darmo. Brzmi jak plan idealny? I tak jest! Ale żeby nie było tak łatwo, każda instytucja ma swój własny „darmowy dzień”. Dlatego spieszymy z pomocą i przedstawiamy dokładny rozkład. Zaczynamy od muzeów, które umożliwiają nieodpłatne zwiedzanie niemal każdego dnia tygodnia. Następnie prezentujemy miejsca, z jednym dniem wstępu wolnego, zaczynając od poniedziałku. Darmowe muzea w Warszawie czekają na Cebie!

Wiedz, że nie chodzi tu wcale o niszowe placówki z kilkoma eksponatami i zawieszoną na drzwiach kartką „zaraz wracam”. Przewodnik obejmuje najważniejsze muzea w Warszawie. Znajdziesz w nich imponujące zbiory i najciekawsze wystawy. Kto dawno nie był w muzeum będzie pod ogromnym wrażeniem ekspozycji wykorzystujących najnowsze multimedia, dzięki którym prezentacje są przystępne dla każdego. Wielomilionowe dotacje na rozwój i modernizację placówek pochodzące z budżetu państwa i funduszy europejskich zdecydowanie nie idą na marne. Ruszaj z nami w kulturalny rajd i eksploruj bezpłatne muzea w Warszawie!

Pamiętaj, że przed wizytą warto sprawdzić aktualne godziny otwarcia na stronie internetowej danego obiektu. Mogą one ulegać zmianie. Większość placówek zastrzega sobie konieczność wcześniejszej rezerwacji dla większych grup zwiedzających (zwykle powyżej 9 osób). Podana jest też ostatnia możliwa godzina wejścia przed zamknięciem.

W tym przewodniku:

Muzeum Łazienki Królewskie
Park Rzeźby w Królikarni
Muzeum Katyńskie
Muzeum Geologiczne
Dom Spotkań z Historią
Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy
Muzeum Legii Warszawa
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Pieniądza NBP
Stacja Muzeum
Żydowski Instytut Historyczny
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
Narodowe Muzeum Techniki
Muzeum Karykatury
Zamek Królewski
Muzeum Fryderyka Chopina
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Muzeum Powstania Warszawskiego
Fotoplastikon Warszawski
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Warszawy
Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej
Muzeum Drukarstwa
Muzeum Warszawskiej Pragi
Muzeum Woli
Centrum Interpretacji Zabytku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka
Muzeum Niepodległości
Muzeum Więzienia Pawiak
Mauzoleum Walki i Męczeństwa
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej
Muzeum Historii Polski
Muzeum Gazowni Warszawskiej
Muzeum Sportu i Turystyki

Muzeum Łazienki Królewskie

Doskonale znany warszawiakom imponujący kompleks pałacowo-parkowy, dobrze skomunikowany z niemal każdą częścią miasta i położony w nieznacznej odległości od centrum miasta – Łazienki Królewskie. Letnia rezydencja króla Stanisława Augusta i niekwestionowana perła Warszawy, nie bez powodu zwana jest „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”.

Niezależnie od pory roku ogrody zachęcają do spacerów wśród natury i klasycystycznych zabytków. Należą do nich m. in.: Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Stara Oranżeria z Galeriami Rzeźby czy Pałac Myślewicki. W każdy piątek można bezpłatnie zwiedzać wnętrza tych obiektów. Odkrywać królewskie kolekcje sztuki i architektoniczne arcydzieła. To idealne miejsce, by odpocząć od miejskiego zgiełku, ciesząc się pięknem przyrody i bogactwem kultury.

Ogrody czekają na zwiedzających codziennie w godz. 6:00 – 21:00 – wstęp bezpłatny. Obiekty Muzeum Łazienki Królewskie można podziwiać od wtorku do niedzieli.

Dni darmowego zwiedzania: ogrody – codziennie, obiekty – piątek (wyłącznie parter)

Park Rzeźby w Królikarni

Królikarnia, oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, to perła klasycystycznej architektury z końca XVIII wieku. Za czasów Augusta II znajdował się tam zwierzyniec, gdzie hodowano króliki, by modnym wówczas zwyczajem urządzać polowania. Stąd pochodzi nazwa obiektu.

Mieści się tu Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, prezentujące największą w Polsce kolekcję rzeźb, od XV wieku po współczesność. Wybrane prace z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie można podziwiać w trakcie spaceru w romantycznym parku otaczającym pałac. To zielona oaza w sercu Mokotowa – plenerowa galeria sztuki z rzeźbami wśród starych drzew i stawów. Wstęp do parku jest bezpłatny, a muzeum regularnie organizuje tu różne imprezy. To idealna przestrzeń dla miłośników sztuki i natury.

Pałac w Królikarni jest otwarty dla publiczności tylko w czasie odbywających się tu wydarzeń specjalnych. Natomiast Park Rzeźby można przemierzać od świtu do zmierzchu i to zupełnie za darmo.

Dni darmowego zwiedzania: codziennie (Park Rzeźby)

Muzeum Katyńskie w Warszawie to instytucja, która w poruszający sposób upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 roku. Zlokalizowane jest na terenie Cytadeli Warszawskiej. Placówka prezentuje unikatowe eksponaty. W tym osobiste przedmioty wydobyte z miejsc masowych egzekucji, dokumenty oraz fotografie. Artefakty te przybliżają historię ofiar – blisko 22 tysięcy obywateli Polski (w tym prawie 15 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej) zamordowanych przez NKWD.

Ekspozycja, zaaranżowana w historycznych wnętrzach kaponiery, skłania do refleksji nad tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej. Instytucja zasila listę „darmowe muzea w Warszawie”, dzięki czemu jest dostępna dla każdego, kto pragnie zgłębić tę bolesną kartę polskiej historii. To miejsce, które warto odwiedzić, by oddać hołd poległym i zrozumieć znaczenie pamięci narodowej.

Ekspozycję zewnętrzną można zwiedzać codziennie między 10:00 a 16:00, a ekspozycję stałą od środy do niedzieli w tych samych godzinach.

Dni darmowego zwiedzania: codziennie

Muzeum Geologiczne

Miejsce, gdzie historia Ziemi ożywa na oczach zwiedzających – Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Wśród tysięcy eksponatów znajdziesz tu imponujące szkielety mamuta i nosorożca włochatego z epoki lodowcowej, a także rekonstrukcję drapieżnego dilofozaura. Możesz zobaczyć tropy dinozaurów, które niegdyś przemierzały tereny Polski. Zostały one znalezione w pobliżu Gór Świętokrzyskich. Stałe wystawy, takie jak „Historia geologiczna Polski” czy „Surowce mineralne Polski”, ukazują fascynujące dzieje naszej planety zapisane w skałach i minerałach. Muzeum regularnie organizuje wystawy czasowe, warsztaty edukacyjne, wernisaże, spotkania, a nawet targi. Można powiedzieć, że to prawdziwa kopalnia wiedzy.

Muzeum PIG-PIB zaprasza na bezpłatne zwiedzanie w dni powszednie od 9:00 do 17:30 oraz w niedzielę między 10:00 a 15:00.

Dni darmowego zwiedzania: poniedziałek – piątek i niedziela

Dom Spotkań z Historią

Dom Spotkań z Historią (DSH) to coś więcej niż darmowe muzeum w Warszawie. Swoiste centrum kultury i edukacji specjalizujące się w dwudziestowiecznej historii Europy Środkowo-Wschodniej, zaprasza do odkrywania fascynujących historii prezentując wystawy, archiwalne fotografie oraz relacje świadków wydarzeń. DSH prowadzi największe w Polsce Archiwum Historii Mówionej. Najstarsze nagrania pochodzą z lat 80. Jeśli interesuje Cię historia Polski widziana oczami jej mieszkańców, koniecznie odwiedź DSH!

Dom Spotkań z Historią organizuje różne dyskusje, cykle spotkań varsavianistycznych, pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, warsztaty edukacyjne, seminaria i konferencje. Prowadzi także działalność wydawniczą. A tutejsza księgarnia oferuje niezwykle szeroki wybór książek dotyczących XX wieku.

Wstęp na wystawy: od wtorku do piątku 10:00 – 20:00, w sobotę i niedzielę 12:00 – 20:00, księgarnia czynna jest w tych samych dniach od 12:00 do 20:00.

Dni darmowego zwiedzania: wtorek – piątek, sobota, niedziela

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy powstała w hołdzie dziesiątkom tysięcy warszawiaków poległych podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Obiekt oddany do użytku publicznego w 2022 roku wyróżniony został m.in. Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Stanowi oddział Muzeum Warszawy. Izba Pamięci składa się z dwóch nowoczesnych pawilonów oraz Muru Pamięci, na którym umieszczono ponad 62 tysiące tabliczek z nazwiskami ofiar, pozostawiając miejsce na kolejne, w miarę postępu badań identyfikacyjnych.

Wnętrze większego z pawilonów mieści dwie sale – Salę Świadectw i Salę Pamięci, gdzie historia ożywa poprzez osobiste relacje i pamiątki. To przestrzeń refleksji nad konsekwencjami konfliktów zbrojnych. Misja Izby Pamięci jest klarowna – „wołanie o pokój”. Audiowizualna instalacja Krzysztofa Wodiczki „Głosy pamięci” upamiętniająca ofiary powstania, ze względu na ciężar przedstawianych treści wymaga obecności dorosłego opiekuna dla dzieci poniżej 14. roku życia.

Izbę Pamięci można odwiedzić od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 – 16:00.

Dni darmowego zwiedzania: wtorek – niedziela

Legia Warszawa to klub sportowy, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać. Nie każdy jednak wie, że wspaniałą historię polskiego i światowego sportu związaną z klubem można eksplorować w Muzeum Legii znajdującym się pod Trybuną Północną (Żyletą).

Szereg lśniących trofeów, medali, tablice pamiątkowe, wielkoformatowe fotografie zawodników, oryginalne mundury, koszulki, buty, rękawice. Znajdziesz tu eksponaty związane z wielkimi piłkarzami, jak Kazimierz Deyna czy Lucjan Brychczy, ale też przedstawicielami innych dyscyplin, chociażby pierwszy złoty medal olimpijski zapaśnika Andrzeja Wrońskiego z Seulu z 1988 roku. Można zrobić sobie zdjęcie na tle motocyklu z lat 30. ubiegłego wieku. To pamiątka po sekcji motorowej Legii. Oprócz stałej ekspozycji odbywają się tu też wystawy czasowe. Nowe artefakty regularnie uzupełniają kolekcję muzealną.

Muzeum Legii można zwiedzać bezpłatnie w dni powszednie w godzinach od 11:00 – 17:00. W weekendy i dni meczowe muzeum jest nieczynne.

Dni darmowego zwiedzania: poniedziałek – piątek

Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

To jedyna tego typu instytucja w mieście, ogólnodostępna dla wszystkich zwiedzających. Nie musisz uczyć się czy praktykować medycyny, żeby móc eksplorować zbiory zgromadzone w budynku Centrum Biblioteczno-Informacyjnego w tętniącym życiem akademickim kampusie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zobaczysz tu 4 tysiące rozmaitych artefaktów, takich jak rękopisy, starodruki medyczne z XVII wieku, narzędzia medyczne, archiwalia, ikonografie, dokumenty życia społecznego, a także teatr anatomiczny (miejsce do nauki anatomii).

Wśród wystaw czasowych warto wspomnieć o ekspozycjach poświęconych historii akademickiego nauczania medycyny w Warszawie oraz tajemnicom mózgu. Muzeum organizuje również wykłady, seminaria i spacery tematyczne, przybliżając historię medycyny i jej wybitnych twórców.

Ekspozycja stała na parterze oraz wystawy czasowe na pierwszym piętrze dostępne są dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:30 – 15:30.

Dni darmowego zwiedzania: poniedziałek – piątek

Centrum Pieniądza NBP

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka – nowoczesna placówka edukacyjno-wystawiennicza, która zabierze Cię w niesamowitą podróż przez dzieje pieniądza i ekonomii. Centrum mieści się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego przy ul. Świętokrzyskiej.

Na powierzchni ponad 2000 m² zgromadzono tysiące unikatowych eksponatów, od starożytnych monet po współczesne środki płatnicze. Interaktywne ekspozycje pozwalają zrozumieć mechanizmy rządzące finansami, a także poznać tajniki bankowości i funkcjonowania giełdy. Jedną z atrakcji jest możliwość podniesienia 12-kilogramowej sztabki złota. Możesz też wejść do skarbca bankowego. Centrum oferuje audioprzewodniki w kilku językach, co czyni zwiedzanie jeszcze bardziej przystępnym.

Centrum Pieniądza NBP jest dostępne bezpłatnie dla wszystkich od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00, a w czwartki nawet dłużej, bo aż do 20:00.

Dni darmowego zwiedzania: wtorek – niedziela

Stacja Muzeum

Jeśli chcesz poznać historię kolejnictwa, odwiedź koniecznie Stację Muzeum zlokalizowaną na terenie dawnego dworca Warszawa Główna Osobowa przy ulicy Towarowej 3. Muzeum prezentuje imponującą kolekcję ponad 50 zabytkowych lokomotyw i wagonów. Można je podziwiać w skansenie na świeżym powietrzu.

Wśród eksponatów znajdują się unikatowe modele. Między innymi najstarszy w Polsce parowóz z 1882 roku oraz salonka prezydencka, oferująca wgląd w podróżowanie elit z dawnych lat. Wnętrza muzeum kryją bogate zbiory mundurów, modeli kolejowych, historycznych biletów i urządzeń komunikacyjnych, które przybliżają kulturę i technikę związaną z koleją. Wszyscy zainteresowani tematem historii kolejnictwa mogą eksplorować muzealne zbiory i tabor nie wydając ani grosza. Stacja Muzeum czyniąc poniedziałek dniem wstępu wolnego dołączyła do szacownego grona obejmującego darmowe muzea w Warszawie.

Stacja muzeum czeka na zwiedzających codziennie od godziny 9:00 do 17:00.

Dzień darmowego zwiedzania: poniedziałek

Żydowski Instytut Historyczny

W sercu Warszawy, w zabytkowym gmachu dawnej Głównej Biblioteki Judaistycznej mieści się Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. To prawdziwa skarbnica wiedzy o tysiącletniej obecności Żydów na ziemiach polskich. Instytut, założony w 1947 roku, kontynuuje misję Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej powstałej w 1944 roku. Zbiory Archiwum ŻIH obejmują dokumenty powstałe w społeczności żydowskiej w Polsce od XVIII w. do czasów współczesnych.

W Instytucie znajduje się bezcenne Archiwum Ringelbluma – unikatowy zbiór dokumentów z getta warszawskiego, wpisany na listę UNESCO „Pamięć Świata”. Odwiedzający mogą podziwiać wystawę stałą „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, prezentującą te poruszające świadectwa. Instytut regularnie organizuje także wystawy czasowe, wykłady i warsztaty, przybliżając bogactwo kultury żydowskiej.

Żydowski Instytut Historyczny jest czynny od poniedziałku do czwartku w godzinach 9:00 – 18:00, w piątek do 16:00 oraz w niedzielę od 10:00 do 18:00.

Dzień darmowego zwiedzania: poniedziałek

Muzeum Narodowe w Warszawie

To największe muzeum w Warszawie i jedno z większych oraz najstarszych w Polsce. Skarbnica sztuki, oferująca bogate zbiory od starożytności (dzieła egipskie, greckie czy rzymskie) po współczesność – łącznie 830 tysięcy muzealiów oraz wiele wydarzeń kulturalnych, w tym oczywiście wernisaże. Wśród eksponatów znajdziesz zarówno arcydzieła polskich mistrzów, jak i galerię malarstwa obcego. W tym kilka obrazów z prywatnej kolekcji Adolfa Hitlera.

Szczególnie warte uwagi są Galeria Faras, prezentująca unikatowe malowidła z nubijskiej katedry oraz Galeria Sztuki XIX Wieku z obrazami takich artystów jak Jan Matejko czy Józef Chełmoński. Placówka sprawuje pieczę nad kilkoma oddziałami. Wschodnie skrzydło obiektu zajmuje Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Muzeum Narodowe zaprasza w swoje, na pewno nie skromne progi od wtorku, kiedy to bezpłatnie można zwiedzać ekspozycje stałe, do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00, a w piątek dłużej, bo do 20:00.

Dzień darmowego zwiedzania: wtorek

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

W samym sercu warszawskiej Starówki, przy ulicy Freta 16, znajduje się miejsce wyjątkowe – Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Instytucja prowadzi także działalność edukacyjną. To właśnie tutaj, w XVIII-wiecznej kamienicy, przyszła na świat dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, pionierka badań nad promieniotwórczością i jedna z najwybitniejszych kobiet w historii nauki.

Ekspozycja muzealna przenosi zwiedzających w świat Marii Skłodowskiej-Curie. Prezentuje jej życie i osiągnięcia. Wśród eksponatów znajdują się osobiste pamiątki uczonej. Między innymi skórzana torebka ofiarowana jej w 1921 roku przez Związek Kobiet Polskich w Ameryce, a także rzeźby autorstwa znanych polskich artystów, m.in. Ludwiki Nitschowej i Zofii Wolskiej. Jednym z najbardziej fascynujących elementów wystawy jest rekonstrukcja paryskiego laboratorium Państwa Curie. Można tam poczuć atmosferę miejsca, w którym dokonywano przełomowych odkryć naukowych.

Dziedzictwo wybitnej Polki można poznawać w muzeum od wtorku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00. W weekendy placówka zaprasza gości między 11:00 a 18:00.

Dzień darmowego zwiedzania: wtorek

Narodowe Muzeum Techniki

W dobrze znanym wszystkim warszawiakom, monumentalnym gmachu Pałacu Kultury i Nauki swoje siedziby ma wiele instytucji kultury. Znajduje się tu również największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce – Narodowe Muzeum Techniki.

Z ponad 15 tysiącami eksponatów, muzeum prezentuje zwiedzającym historię technologii – od astronomii i fizyki, przez górnictwo i hutnictwo, aż po informatykę i energetykę. Obejrzysz tu m.in. zabytkowe maszyny parowe czy pierwsze komputery. Jedną z głównych atrakcji jest wystawa „Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe”. Ukazuje ona innowacyjność rodzimych inżynierów na przestrzeni wieków. Dzięki nowoczesnej aranżacji i interaktywnym elementom, muzeum przyciąga zarówno pasjonatów technologii, jak i rodziny z dziećmi, oferując edukacyjną rozrywkę na najwyższym poziomie. Po zwiedzaniu muzeum można kontynuować wizytę w PKiN udając się np. na seans do kultowego warszawskiego kina – Kinoteka.

Narodowe Muzeum Techniki zaprasza wszystkich odkrywców od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 – 18:00. Warto wybrać się tutaj we wtorek, kiedy to placówka udostępnia ekspozycje stałe funkcjonując jako darmowe muzeum w Warszawie. Trzeba tylko pamiętać, że tego dnia również trzeba pobrać wejściówki w kasach.

Dzień darmowego zwiedzania: wtorek

Muzeum Karykatury

Nieopodal placu Zamkowego, przy ulicy Koziej 11, znajduje się unikatowe Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. To jedyna w Polsce placówka poświęcona sztuce karykatury i rysunku satyrycznego. Zgromadziła już ponad 25 tysięcy prac zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów, od XVIII-wiecznych po najnowsze. Na całym świecie instytucji o tym profilu jest zaledwie około 50.

W zbiorach muzeum można znaleźć dzieła takich mistrzów jak Maja Berezowska, Andrzej Mleczko czy Zbigniew Lengren. Regularnie organizowane wystawy czasowe prezentują zarówno klasyczne, jak i współczesne oblicza karykatury, ukazując jej różnorodność i ewolucję na przestrzeni lat. To miejsce, które z humorem i dystansem pozwala spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość, dostarczając zarówno rozrywki, jak i refleksji. Dla wszystkich miłośników satyry i inteligentnego humoru wizyta w tym muzeum będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Poza poniedziałkiem Muzeum Karykatury jest otwarte dla zwiedzających codziennie w godzinach 10:00 – 18:00, z wyjątkiem czwartku, kiedy obowiązują godziny 12:00 – 20:00.

Dzień darmowego zwiedzania: wtorek

Zamek Królewski

Majestatyczny Zamek Królewski – symbol polskiej historii i kultury. Ta barokowo-klasycystyczna rezydencja przez wieki pełniła funkcję siedziby królów oraz miejsca obrad Sejmu. W trakcie swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez obce wojska. Kompletnie zniszczony podczas II wojny światowej, został odbudowany w latach 1971–1984 dzięki zaangażowaniu społeczeństwa. Dziś zachwyca odtworzonymi wnętrzami z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Prezentuje bogate kolekcje dzieł sztuki wysokiej rangi, a także mebli i tkanin.

Szczególne wrażenie na zwiedzających robią Apartamenty Królewskie, pełne kolorów złota i wybitnych dzieł. Perłą kolekcji Galerii im. Lanckorońskich są dwa obrazy Rembrandta, a po rearanżacji galerię uzupełnia nowa przestrzeń, poświęcona sztuce włoskiej. Zresztą w zamku nie brakuje dzieł innych mistrzów, takiej klasy jak Canaletto, Bacciarelli, Le Brun czy Matejko.

Trasę Królewską, Galerię im. Lanckorońskich i Arkady Kubickiego można zwiedzać od wtorku do niedzieli między 10:00 a 17:00, a ogrody zamkowe, jeśli pozwalają na to warunki atmosferyczne codziennie od 10:00 do18:00. Wszystkie ekspozycje stałe można bezpłatnie zwiedzać w środę po pobraniu wejściówki w kasie.

Dzień darmowego zwiedzania: środa

Muzeum Fryderyka Chopina

W zabytkowym Pałacu Ostrogskich przy ulicy Okólnik 1 swoją siedzibę ma Muzeum Fryderyka Chopina. To nowoczesna placówka poświęcona życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii, o którym słyszał chyba każdy. Instytucja jest częścią Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Ekspozycja muzealna, rozlokowana na pięciu poziomach, łączy tradycyjne rekwizyty z interaktywnymi instalacjami multimedialnymi, umożliwiając zwiedzającym wejście w świat Chopina. Wśród cennych pamiątek znajduje się największy na świecie zbiór rękopisów kompozytora, listy, fotografie, rysunki i grafiki, osobiste przedmioty oraz ostatni fortepian należący do mistrza. W sali koncertowej muzeum regularnie odbywają się recitale fortepianowe.

Muzeum Fryderyka Chopina otwiera swoje podwoje dla zwiedzających codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach 10:00 – 18:00.

Dzień darmowego zwiedzania: środa

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

Muzeum zlokalizowane jest w 6 połączonych kamienicach na Rynku Starego Miasta. Patron placówki, Adam Mickiewicz, jeden z naczelnych wieszczów narodowych, to postać, o której słyszał zapewne każdy Polak i Polka, którzy osiągnęli wiek szkolny. Misją placówki jest gromadzenie i przechowywanie dóbr kultury, głównie związanych z literaturą polską oraz upowszechnianie wartości literatury, nauki i kultury, a także działalność edukacyjna i naukowa. Instytucja obejmuje kilka działów i pracowni muzealnych, bibliotekę, salę audiowizualną oraz sale wystawiennicze.

Stała ekspozycja poświęcona Adamowi Mickiewiczowi prezentuje ponad 500 eksponatów, w tym jedyny istniejący rękopis poematu „Grażyna” i kartę „Pana Tadeusza”. Zobaczysz tu również księgozbiory i przedmioty z gabinetów pisarzy, takich jak Julian Tuwim, Leopold Staff, Maria Dąbrowska i Witold Gombrowicz oraz jedyny ocalały filmu z udziałem Witkacego zrekonstruowany cyfrowo w 2015 roku. Muzeum oferując zwiedzającym nie tylko rękopisy i pamiątki po wielkich pisarzach, ale także fragmenty gotyckich murów i malowidła ścienne z początku XVI wieku.

Muzeum deklaruje, że bezpłatne zwiedzanie siedziby głównej i jej oddziałów możliwe jest w środę. We wtorek, środę, piątek i weekend placówka zaprasza od godziny 10:00 do 17:00, a w czwartek od 12:00 do 20:00.

Dzień darmowego zwiedzania: środa

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Na obrzeżach Warszawy, w malowniczym Wilanowie, wznosi się barokowy Pałac Króla Jana III – perła architektury i świadek bogatej historii Polski. Królewska rezydencja, otoczona rozległymi ogrodami, zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale również unikatowym wystrojem wnętrz i bogatymi zbiorami sztuki. Spacerując po pałacowych komnatach i ogrodach, można przenieść się w czasie, odkrywając splendor epoki Jana III Sobieskiego.

Organizowane są tutaj liczne wydarzenia kulturalne, wystawy czasowe, warsztaty dla różnych grup wiekowych i pokazy. Na szczególną uwagę zasługuje plenerowa wystawa świetlna, która od kilkunastu lat przyciąga mieszkańców miasta i przyjezdnych. Wielką popularnością cieszą się zjawiskowe mappingi na fasadzie pałacu. Królewski Ogród Światła to atrakcja obowiązkowa do zobaczenia w sezonie zimowym.

Pałac można zwiedzać codziennie poza wtorkiem (kiedy to obiekt jest nieczynny) w godzinach 10:00 – 16:00, z kolei park i dziedziniec pałacu 7 dni w tygodniu w godzinach różniących się w zależności od pory roku. W czwartki możesz liczyć na bezpłatne zwiedzanie pałacu, historycznych ogrodów i parku po pobraniu wejściówki w kasie na terenie muzeum.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego przeniesie Cię w sam środek dramatycznych wydarzeń sierpnia 1944 roku i przybliży powojenny terror komunistyczny oraz losy powstańców w PRL-u. Zlokalizowane w odrestaurowanej elektrowni tramwajowej z początku XX wieku, muzeum stanowi świadectwo historii i hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę.

Ekspozycja prowadzi przez kolejne etapy powstania oddając atmosferę tamtych dni. Szczególnie poruszająca jest replika kanału. Pozwala ona poczuć trud powstańczych przejść podziemnych. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne, co ułatwia odbiór i przyswojenie tematyki młodym ludziom. Placówka nie tylko dokumentuje historię powstania warszawskiego, ale też prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną.

Dołącz do kilku milionów osób, które już gościły w tym wyjątkowym muzeum w Warszawie. Poza wtorkiem, kiedy placówka jest zamknięta, możesz tu przyjść codziennie od 8:00 do 18:00.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

To oddział Muzeum Powstania Warszawskiego ukryty w oficynie kamienicy Hoserów przy Alejach Jerozolimskich. Jego głównym eksponatem jest jedyny w Polsce, czynny fotoplastikon z początku XX wieku. Przez wizjery tego drewnianego urządzenia obejrzysz trójwymiarowe fotografie z różnych epok i zakątków świata. Stereoskopia jest techniką obrazowania, dającą wrażenie normalnego widzenia przestrzennego. Można więc powiedzieć, że fotoplastykon działa jak wehikuł czasu.

W zbiorach znajduje się ponad 10 tysięcy stereoskopowych zdjęć ukazujących egzotyczne podróże z przełomu XIX i XX wieku, a także Warszawę w różnych okresach historycznych oraz współczesne fotografie. W każdą niedzielę i poniedziałek prezentowana jest stała ekspozycja zdjęć dawnej stolicy, a wystawy tematyczne zmieniają się co najmniej raz w miesiącu. Fotoplastykon to również przestrzeń edukacyjna i artystyczna, miejsce kameralnych koncertów, spotkań, warsztatów czy wykładów.

Muzeum jest czynne codziennie, poza wtorkiem, w godzinach 10:00 – 18:00.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, usytuowane na Wilanowie, pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej uroczyście otwarto w 2019 roku. Jest to więc stosunkowo nowe miejsce na kulturalnej mapie Warszawy. Należy dodać, że jest to najwyżej położone muzeum w Warszawie, 26 metrów nad powierzchnią ziemi – dosłownie bliżej nieba.

Muzeum w nowoczesny sposób przybliża sylwetki dwóch wybitnych postaci kościoła katolickiego XX wieku. Ekspozycja obejmuje okres od narodzin Stefana Wyszyńskiego w 1901 roku aż po śmierć Jana Pawła II w 2005 roku. Ukazuje kluczowe momenty ich życia na tle niełatwej historii Polski. Dzięki multimedialnym prezentacjom i bogatym zbiorom, muzeum oferuje fascynującą podróż przez sto lat dziejów naszego kraju.

Obiekt zaprasza zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 17:00, w weekendy od 12:00 do 19:00.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to nie tylko tradycyjny obiekt muzealny, ale też centrum kulturalno-edukacyjnego, miejsce spotkań i dialogu. Jego misją jest budowanie mostów między ludźmi, kulturami oraz między przeszłością i przyszłością. Usytuowane na Muranowie, w sercu dawnej dzielnicy żydowskiej, zachwyca nowoczesną architekturą i innowacyjnym podejściem do prezentacji dziejów Żydów. Od przybycia na ziemie polskie pierwszych żydowskich kupców ok. 960 roku, aż po najnowszą historię społeczności żydowskiej w III RP.

W odróżnieniu od podobnych instytucji w Jerozolimie czy Waszyngtonie, Polin nie koncentruje się na II wojnie światowej i Holokauście, a na prezentacji wkładu Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki. Ekspozycje pełne są interaktywnych instalacji, autentycznych artefaktów i multimedialnych prezentacji. Angażują one zwiedzających w każdym wieku. Przemierzenie całego obiektu kosztuje trochę wysiłku, ale na miejscu można bezpłatnie wypożyczyć mobilne krzesełka i odpocząć w trakcie wycieczki.

Placówka reprezentuje darmowe muzea w Warszawie w czwartki. Muzeum Polin czynne jest codziennie, poza wtorkiem, w godzinach 10:00 – 18:00, a w sobotę między 10:00 a 20:00.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Muzeum Warszawy

Placówka posiada aż 9 oddziałów. W tym Centrum Interpretacji Zabytku, Muzeum Farmacji, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Woli, Muzeum Warszawskiej Pragi i Izbę Pamięci. Siedziba główna Muzeum Warszawy zaprasza do odkrywania fascynujących opowieści ukrytych wśród zabytkowych kamienic Rynku Starego Miasta 28–42. To właśnie tutaj, w jedenastu odrestaurowanych budynkach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, kryje się bogata historia miasta. Wystawa główna muzeum prezentuje „Rzeczy warszawskie”. To unikatowe przedmioty, które ukazują ewolucję miasta i losy jego mieszkańców.

Odrestaurowane w latach 2010 – 2012 piwnice, znajdujące się w głównej siedzibie muzeum pod ośmioma kamienicami po stronie Dekerta stanowią obecnie najważniejszy spośród pięciu elementów Szlaku Kulturalnych Piwnic Starego Miasta. W trakcie prac odnaleziono tu skarb składający się z 1211 monet wybitych pomiędzy pierwszą połową XVII wieku, a początkiem XVIII wieku oraz studnię z drugiej połowy XVII wieku.

Okazała wystawa stała jest dostępna dla zwiedzających codziennie, poza poniedziałkiem. Wtorek, środa, piątek 9:00 – 17:00, czwartek 9:00 – 19:0. Sobota, niedziela 11:00 – 18:00. Muzeum poszerza pokaźną listę zawierającą darmowe muzea w Warszawie, w których dniem bezpłatnego zwiedzania wystawy stałej jest czwartek. Tego dnia wystawę czasową można podziwiać za symboliczną złotówkę.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej

Patronka placówki, Antonina Leśniewska, była pierwszą Polką, która uzyskała stopień prowizora, a następnie magistra farmacji. To założycielka pierwszej na świecie apteki zatrudniającej wyłącznie kobiety (Petersburg, rok 1901).

Ekspozycja obejmuje zrekonstruowane wnętrze apteki z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Prezentuje w trzech salach oryginalne meble, narzędzia oraz naczynia apteczne. Łącznie około 2,5 tysiąca muzealiów oraz obszerny zbiór książek w muzealnej bibliotece. Zobaczysz tu też najstarsze z zachowanych w Warszawie meble apteczne pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku. Odwiedzający mogą zgłębić tajniki powstawania leków, trucizn i narkotyków, a także poznać historię tradycyjnej medycyny japońskiej Kampo.

Instytucja jest jednym z najmniejszych oddziałów muzealnych w mieście, ale z pewnością zasługuje, by wpisać ją na swoją listę „darmowe muzea w Warszawie” do odwiedzenia w czwartek. Zresztą ceny biletów w pozostałe dni (wtorek – sobota, 10:00–18:00) też nie zrujnują Twojego budżetu.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Muzeum Drukarstwa

Punkt obowiązkowy do odwiedzenia dla miłośników tradycyjnych, papierowych książek. Jak i dla wszystkich, którzy chcą poznać historię poligrafii, zobaczyć zabytkowe maszyny drukarskie, czcionki, narzędzia zecerskie i inne eksponaty związane ze sztuką drukarską, edytorską, graficzną i introligatorską.

Muzeum oferuje nie tylko ekspozycje, ale również warsztaty linorytu. Podczas tych spotkań uczestnicy tworzą własne grafiki i odbijają je na zabytkowej prasie drukarskiej. Dzięki interaktywnym zajęciom edukacyjnym, zarówno dzieci, jak i dorośli mogą zgłębiać tajniki sztuki drukarskiej, poznając techniki i materiały używane przez wieki.

Muzeum Drukarstwa usytuowane jest przy dobrze znanej warszawiakom ulicy Ząbkowskiej, w sercu Pragi. Można je odwiedzić od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 – 17:00. Wstęp wolny w czwartek, a w pozostałe dni ceny biletów są bardzo przystępne, wręcz symboliczne. Dodatkowo w każdy wtorek o godzinie 15:00 możesz liczyć na oprowadzania po wystawie w cenie wejściówki.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Muzeum Warszawskiej Pragi

Muzeum Warszawskiej Pragi to oddział Muzeum Warszawy poświęcony bogatej historii Pragi – prawobrzeżnej części miasta od XVI wieku po współczesność. W Sali Historii Pragi czeka na Ciebie imponująca makieta XVIII-wiecznych dzielnic: Golędzinowa, Pragi i Skaryszewa. Z kolei Sala Targu Praskiego przeniesie Cię w świat dawnych bazarów i rzemiosła. Prezentuje unikatowe eksponaty, takie jak maszyna do wypieku kajzerek czy laska do mierzenia koni w kłębie. Nie przegap zabytkowych piwnic z zachowanymi polichromiami dawnych żydowskich domów modlitwy.

Wizytę warto zakończyć na szczycie zabytkowej kamienicy, w której mieści się muzeum i podziwiać Pragę z tarasu widokowego.

Muzeum Warszawskiej Pragi czynne jest we wtorek, środę i piątek w godzinach 9:00 – 17:00, w weekend między 10:00 a 18:00, a w czwartek, który jest dniem bezpłatnego zwiedzania, placówka otwarta jest od 11:00 aż do 20:00.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Muzeum Woli

Zabytkowy neorenesansowy pałacyk przy ulicy Srebrnej jest siedzibą wolskiego oddziału Muzeum Warszawy. Dwie duże sale ekspozycyjne, sala edukacyjna i warsztatowa są w pełni wyposażone w nowoczesne multimedia. Muzeum, jak nietrudno się domyślić, skupia się na ludziach, miejscach i wydarzeniach kształtujących tożsamość Woli. Obejmuje okres od średniowiecza aż po teraźniejszość. Jednocześnie bada i odnosi się do zmian zachodzących w dzielnicy. Stałym elementem ekspozycji jest Gabinet Wolski podzielony na 15 stref tematycznych. Część „Handel” obrazuje panoramę wolskiego handlu od legendarnego bazaru, Kercelaka, przez PDT, aż po współczesne centra handlowe i biznesowe.

Placówka prowadzi intensywną działalność edukacyjną. Organizuje wystawy czasowe, spotkania, dyskusje, warsztaty, lekcje muzealne i spacery. Muzeum Woli zgłębia pojęcie współczesnej lokalności angażując nie tylko rdzennych mieszkańców Woli i Warszawy z różnych grup wiekowych, ale też nowych mieszkańców miasta i obcokrajowców.

Muzeum Woli możesz odwiedzić we wtorek, środę i piątek między 9:00 a 18:00. W weekendy obiekt funkcjonuje od 11:00 do 20:00. W czwartek w godzinach otwarcia muzeum (11:00 – 19:00) za wstęp zapłacisz jedynie 1 zł. Dlatego nie mieliśmy oporów, żeby dodać tą placówkę do listy „muzea za darmo w Warszawie”.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek (wstęp 1 zł)

Centrum Interpretacji Zabytku

Centrum Interpretacji Zabytku ma siedzibę w zrewitalizowanej dawnej kotłowni na Starym Mieście. To zaledwie 200 m od matczynego Muzeum Warszawy. Centrum oferuje nowoczesną ekspozycję stałą, pod tytułem „Zniszczenie i odbudowa Starego Miasta”. Ukazuje ona fenomen trwającej zaledwie 5 lat odbudowy Starówki po II wojnie światowej.

Wystawa łączy elementy tradycyjne, statyczne, jak plansze, fotografie wielkoformatowe, plany i rysunki oraz multimedialne, w tym prezentacje, przeglądarki zdjęć czy animacje tematyczne. To również punkt wyjścia szlaku kulturalnego piwnic staromiejskich. Dzięki regularnym wykładom, warsztatom edukacyjnym i spacerom tematycznym, Centrum stanowi inspirujące miejsce dla wszystkich pragnących zgłębić dzieje miasta.

Centrum Interpretacji Zabytku zaprasza zwiedzających w środę i piątek od 9:00 do 17:00, w sobotę i niedzielę między 11:00 a 17:00. Na bezpłatne zwiedzanie możesz liczyć w czwartek od 9:00 do 18:00.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

CSW jest jednym z najważniejszych ośrodków tego typu w Polsce. Koncentruje się na tworzeniu, wystawianiu i dokumentowaniu współczesnej sztuki polskiej oraz zagranicznej. W przestronnych wnętrzach późnobarokowego zamku z XIII-wiecznymi korzeniami, znajduje się też kino studyjne, prezentujące filmy eksperymentalne i dokumentalne. Odbywają się tu spektakle teatralne, warsztaty i dyskusje. Działa tu program rezydencji artystycznej oraz księgarnia z bogatą ofertą publikacji o sztuce. Otaczający zamek park zachęca do relaksu i spacerów.

W skład kolekcji wchodzą prace uznanych artystów, takich jak Krzysztof Bednarski, Magdalena Abakanowicz, Maurycy Gomulicki czy Natalia LL. Centrum Sztuki Współczesnej definiuje się jako przestrzeń eksperymentu twórczego, w której różne dziedziny sztuki współistnieją, przenikają się i zachęcają do artystycznych poszukiwań.

Wystawy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można podziwiać od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00 – 19:00, a w zawsze darmowy czwartek od11:00 do 20:00.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Czeka tu na Ciebie „cały świat w jednym miejscu”. Ukazanie piękna tkwiącego w różnorodności i bogactwa kultur całego globu jako dobra ogólnonarodowego to główny cel Państwowego Muzeum Etnograficzne. Instytucja realizuje go z powodzeniem od 1888 roku jako jedno z najstarszych w Polsce muzeów etnograficznych.

Zlokalizowane w neorenesansowym gmachu zaprojektowanym przez Henryka Marconiego, muzeum zachwyca zarówno architekturą, jak i bogactwem zbiorów. Kolekcja liczy ponad 80 tysięcy eksponatów oraz prawie 300 tysięcy archiwaliów. Wystawy stałe i czasowe mają charakter interdyscyplinarny i bardzo różnorodną tematykę. Stała ekspozycja „Czas Świętowania w kulturach Polski i Europy” to największa wystawa w dziejach muzeum. Prezentuje ona stroje, rekwizyty, obiekty religijne, użytkowe, dekoracyjne i inne przedmioty związane z tradycjami świętowania. Z kolei „Porządek rzeczy” eksponuje zabytki związane z rzemieślnictwem. Działa tu też sala kinowa i biblioteka. Ponadto realizowane są targi, spotkania autorskie, warsztaty i seminaria.

Muzeum jest dostępne od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00, w sobotę i niedzielę od 11:00 do 18:00.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Jedna z wiodących instytucji kulturalnych w Europie, której misją jest prezentacja, promocja i rozpowszechnianie sztuki współczesnej. Historia Zachęty sięga 1860, kiedy do życia powołane zostało Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Gmach wystawienniczy z 1900 roku, projektu Stefana Szyllera jest domem dla imponującej kolekcji, niemal 3700 prac z zakresu malarstwa, rzeźby, instalacji, wideo, grafiki czy performance’u. Pałac Zachęty był też świadkiem tragicznych zdarzeń historycznych. To tutaj, 16 grudnia 1922 roku zamordowano pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Gabriela Narutowicza.

Zachęta nie posiada stałej ekspozycji, zamiast tego regularnie organizuje różnorodne wystawy czasowe, indywidualne i zbiorowe, artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe. Tym sposobem oferuje zwiedzającym ciągle nowe doświadczenia artystyczne. W jej wnętrzach odbywały się wystawy takich twórców jak Marlene Dumas, Luc Tuymans, Yayoi Kusama czy Wilhelm Sasnal. Galeria prowadzi również działalność edukacyjną, obejmującą spotkania z artystami, pokazy filmowe oraz warsztaty. To miejsce, które inspiruje i zachęca do odkrywania współczesnej sztuki w sercu Warszawy.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki czeka na zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00 – 20:00.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie to jedyne w Polsce miejsce poświęcone wyłącznie kulturom Azji i Oceanii. Placówkę powołał do życia w 1973 roku Andrzej Wawrzyniak. Dyplomata i podróżnik przekazał swoją pokaźną prywatną kolekcję 4 tysięcy dzieł sztuki i obiektów etnograficznych na rzecz państwa polskiego. Obecnie w muzeum można podziwiać 23 tysiące eksponatów. Wśród artefaktów znajdziesz rozmaite przedmioty pochodzące z niemal wszystkich krajów kontynentu azjatyckiego oraz znacznej części Oceanii. Są tu m.in. maski, broń, lalki teatralne, naczynia i książki.

Stała wystawa „Podróże na wschód” została podzielona na kilka stref, przez które odbywa się podróż. Jest tu galeria poświęcona Azji Południowo-Zachodniej, sala prezentująca Azję Centralną, Mongolię z oryginalną jurtą oraz kolekcja muzealiów z Indonezji. Warto zobaczyć „Strefę dźwięków”. Obejmuje ona 120 oryginalnych instrumentów muzycznych. Placówka organizuje także wystawy czasowe, koncerty, warsztaty i inne wydarzenia, tworząc przyjazną przestrzeń do spotkań i dialogu.

Muzeum zaprasza gości od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00. Trzeba przyznać, że w statystyce „darmowe dni w warszawskich muzeach” zdecydowanie wygrywa czwartek. Również Muzeum Azji i Pacyfiku możesz zwiedzić bezpłatnie właśnie tego dnia.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Muzeum Niepodległości

Powstałe w 1990 roku w murach XVIII-wiecznego Pałacu Przebendowskich / Radziwiłłów, muzeum prezentuje bogate zbiory dokumentujące walkę Polaków o suwerenność od czasów insurekcji kościuszkowskiej po współczesność.

Wystawy stałe ukazują kluczowe momenty w historii narodu. „Polonia Restituta” przedstawia wszystkie etapy walki o niepodległość w ujęciu chronologicznym oraz działalność głównych polskich obozów politycznych. Ekspozycję uświetniają obrazy wybitnych polskich malarzy. Wiszą tu m.in. dzieła Jacka Malczewskiego i Antoniego Kozakiewicza. Znajduje się tu również okazała kolekcja biżuterii patriotycznej. Wystawa „Z Orłem Białym przez wieki” to historia naszego godła wzbogacona o kontekst ludzi, miejsc i wydarzeń. Wizyta w Muzeum Niepodległości skłania do głębokiej refleksji nad wartością wolności.

Muzeum Niepodległości oraz dwa z jego oddziałów, Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa są czynne dla zwiedzających we wtorek w godzinach 10:00 – 17:00, w środę 11:00 – 19:00, od czwartku do niedzieli 10:00 – 17:00.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Muzeum Więzienia Pawiak

Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie to miejsce, które porusza i skłania do refleksji. Zbudowano je na ocalałych fundamentach i zachowanych fragmentach piwnic dawnego więzienia. Do tego celu wykorzystano większość znalezionych w czasie odgruzowywania oryginalnych elementów. Zrekonstruowane cele i korytarze oddają atmosferę lat okupacji niemieckiej.

Wystawa stała obejmuje m. in. Salę Reliktów i Grypsów. Zobaczysz tu autentyczne przedmioty wydobyte z gruzów. Wysłuchasz też nagrań fragmentów grypsów opowiadających o dramacie, jaki przeszli więźniowie. Odrębną część ekspozycji stanowi sala poświęcona historii drzewa pawiackiego, niemego światka niemieckich zbrodni. To swoisty pomnik ku czci zamordowanych. Dzięki bezpłatnym audioprzewodnikom w wielu językach, w tym z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy, muzeum jest dostępne dla każdego.

Muzeum Więzienia Pawiak można zobaczyć we wtorek w godzinach 10:00 – 17:00, w środę 11:00 – 19:00, od czwartku do niedzieli 10:00 – 17:00.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Mauzoleum Walki i Męczeństwa

Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie przenosi odwiedzających w mroczne czasy okupacji niemieckiej. Znajduje się w przyziemiu dawnego gmachu gestapo przy al. Szucha 25. Muzeum zachowało w niemal nienaruszonym stanie cele, korytarze i pokój przesłuchań. To tutaj przywożono na przesłuchania więźniów z Pawiaka i innych więzień z dystryktu warszawskiego, a także osoby aresztowane w ulicznych łapankach. Tutaj torturowano i zamordowano wielu polskich patriotów.

Multimedialne prezentacje i etiudy filmowe, takie jak poruszająca „Wola przetrwania”, oddają atmosferę tamtych dni. Najbardziej wymowny jest napis z jednej z izolatek, który stał się mottem Mauzoleum „Łatwo jest mówić o Polsce. Trudniej dla niej pracować. Jeszcze trudniej umrzeć. A najtrudniej cierpieć.”

Mauzoleum Walki i Męczeństwa, podobnie jak Pawiak jest otwarte dla zwiedzających we wtorek w godzinach 10:00 – 17:00, w środę 11:00 – 19:00, od czwartku do niedzieli 10:00 – 17:00.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej stanowi jeden z oddziałów Muzeum Niepodległości. To kolejne miejsce, gdzie historia polskich dążeń narodowowyzwoleńczych ożywa w autentycznych murach dawnego więzienia politycznego z epoki zaborów.

Cytadela wzniesiona z rozkazu cara Mikołaja I po stłumieniu powstania listopadowego, obsadzona silnym garnizonem i wyposażona w kilkaset armat miała wzmocnić kontrolę władz rosyjskich nad buntowniczym miastem. Osadzonymi były tu takie postacie, jak m.in. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Róża Luksemburg czy Romuald Traugutt, który był jedną z kilkuset osób straconych na stokach twierdzy. Zwiedzający mogą tu zobaczyć oryginalne cele, korytarze oraz wystawy poświęcone walce o niepodległość.

Muzeum zaprasza do zgłębienia historii Polski w autentycznym miejscu pamięci codziennie poza poniedziałkiem. Godziny otwarcia różnią się nieco w zależności od sezonu.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Oddział terenowy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie to punkt obowiązkowy do zwiedzenia dla miłośników militariów i historii techniki wojskowej. Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej zlokalizowane w zabytkowym forcie IX Czerniaków przy ul. Powsińskiej prezentuje imponującą kolekcję sprzętu wojskowego.

Zasadniczą część wystawy plenerowej stanowi sprzęt ciężki. Zobaczysz tu m.in. czołgi, działa pancerne, wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych, transportery, armaty, samoloty, śmigłowce i stacje radiowe. Sprzęt polskiej produkcji, jak i zagraniczne maszyny używane przez polskich żołnierzy lub ich przeciwników. Wnętrza fortu kryją również wystawy poświęcone broni strzeleckiej, umundurowaniu oraz dioramy, a nawet symulator lotu. Jeśli chcesz poznać realia wojskowego życia, to właściwy adres.

Muzeum czynne jest codziennie od 10:00 do 16:00. Wystawa w kazamacie „Zrobiliśmy co do nas należało” jest zamknięta w poniedziałek i wtorek. Jeśli masz na celowniku bezpłatne muzea w Warszawie koniecznie odwiedź fort IX Czerniaków w czwartek.

Dzień darmowego zwiedzania: czwartek

Muzeum Historii Polski

Muzea za darmo w Warszawie to obszerna grupa placówek, do których w każdy piątek oraz w święta państwowe zalicza się również Muzeum Historii Polski. Imponujący, nowoczesny gmach muzeum został wzniesiony na terenie Cytadeli Warszawskiej. Jego zacne sąsiedztwo stanowią: Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskie oraz Muzeum X Pawilonu. 6-kondygnacyjny budynek MHP o powierzchni ponad 44 tys. m², który mieści m.in audytorium, salę kinowo-teatralną, bibliotekę i taras widokowy na dachu, zdobył wiele nagród. Dlatego stanowi punkt obowiązkowy do zwiedzenia nie tylko dla miłośników historii, ale też architektury. Z kolei miłośnicy kulinariów powinni odwiedzić trzecie piętro muzeum, gdzie od niedawna działa fine diningowa restauracja z kuchnią polską – Dialog.

„1025. Narodziny Królestwa” to dostępna obecnie wystawa czasowa. Przenosi ona zwiedzających do barwnej wczesnośredniowiecznej Polski. Jednocześnie w przygotowaniu jest przestrzeń wystawiennicza o powierzchni 7300 m², która stanie się domem dla 3600 muzealiów. Otwarcie wystawy stałej planowane jest na rok 2026. Scenariusz ekspozycji będzie obejmował sześć galerii. Opowiedzą one historię kolejnych epok zaczynając od Polski Piastów i Jagiellonów, koncentrując się na trzech głównych wątkach: wolności, tożsamości i przemianach cywilizacyjnych.

Muzeum Historii Polski zwiedzisz od środy do piątku w godzinach 10:00 – 18:00, a w weekend od 10:00 do 19:00.

Dzień darmowego zwiedzania: piątek

Muzeum Gazowni Warszawskiej

Muzeum Gazowni Warszawskiej mieści się na Woli w kompleksowo zrewitalizowanym budynku z XIX. Do 1970 roku działała tu gazownia. Nowoczesna ekspozycja umożliwia zrozumienie procesu produkcji gazu z węgla. Warto wiedzieć, że niegdyś gaz nie tylko oświetlał ulice, ale też zasilał pierwsze lodówki i inne sprzęty.

Zobaczysz tu unikatowe eksponaty, takie jak kuchenki gazowe, piece i kominki, żelazko, palarkę do kawy, a nawet lokówkę fryzjerską na podgrzewaczu przyściennym. Te zabytkowe przedmioty codziennego użytku pozwolą Ci poczuć autentyczny klimat XIX-wiecznej Polski. Zachował się tu też największy w Europie licznik gazu. Placówka przybliża sylwetkę wybitnego polskiego wynalazcy i działacza niepodległościowego, Ignacego Łukasiewicza. Jest on patronem Fundacji PGNiG. Muzeum Gazowni Warszawskiej to także prężnie działająca strefa edukacyjna. Organizowane są tutaj warsztaty badawcze i artystyczne dla dzieci oraz rodzinne.

Placówka zasila listę „darmowe muzea w Warszawie” w każdy piątek oferując niebiletowany wstęp na wystawy bez przewodnika między 10:00 a 18:00. W tych samych godzinach muzeum jest otwarte codziennie oprócz poniedziałków.

Dzień darmowego zwiedzania: piątek

Muzeum Sportu i Turystyki

Jeśli chcesz odwiedzić darmowe muzeum w Warszawie w weekend, skieruj swoje kroki do Centrum Olimpijskiego na Żoliborzu. Tu swoją siedzibę ma Muzeum Sportu i Turystyki. Wystawa stała o powierzchni około 1000 m² prezentuje dzieje sportu od antycznej Grecji po współczesność. Łącznie ponad 40 dyscyplin sportowych.

Znaczną część zbiorów stanowią oryginalne trofea, w tym medale, puchary, proporczyki i sztandary. Zobaczysz tu również stroje i sprzęt sportowy. Wśród najciekawszych eksponatów można wymienić kajak, którym po mazurskich jeziorach pływał Karol Wojtyła – święty Jan Paweł II czy buty Marcina Gortata, które wziąwszy pod uwagę rozmiar, 51 również nieco przypominają kajaki. W muzeum czeka Cię przegląd plejady sław polskiego sportu. Janusz Kusociński, Jerzy Kulej, Irena Szewińska, Mateusz Kusznierewicz, Otylia Jędrzejczak, Adam Małysz i wielu innych zasłużonych sportowców. Muzeum prowadzi też szeroko zakrojoną działalność edukacyjną skierowaną głównie do dzieci i młodzieży.

Godziny otwarcia różnią się w zależności od dnia. We wtorek, czwartek i piątek muzeum możesz zwiedzać w godzinach 9:00 – 17:00, w środę 9:00 – 20:00, w sobotę i niedzielę między 10:00 a 17:00.

Dzień darmowego zwiedzania: sobota

Darmowe muzea w Warszawie możesz zwiedzać każdego dnia

Teraz już wiesz, gdzie i kiedy możesz liczyć na darmowe zwiedzanie Warszawy. Nie ma konieczności, by planować każdą wizytę z dużym wyprzedzeniem. Możesz po prostu spojrzeć na naszą listę obejmującą darmowe muzea w Warszawie, wybrać coś spontanicznie i zobaczyć, dokąd poniesie Cię kultura. Pamiętaj też, że co roku w Warszawie, jak i w wielu innych polskich miastach odbywa się Noc Muzeów. W jej trakcie muzea, ale też inne instytucje kultury, takie jak teatry, domy kultury, galerie sztuki, kina czy obiekty zabytkowe można odwiedzić bezpłatnie. 

 

Coś pomineliśmy, masz jakieś sugestie skontaktuj sie z nami!

Zapoznaj się z innymi miejscami

Najlepsze pączki w Warszawie
Apartamenty na wynajem w Warszawie
Szkoły tańca w Warszawie
Stylizacja brwi i rzęs w Warszawie
Warte uwagi
Najlepsze w tym tygodniu

Coś pomineliśmy, masz jakieś sugestie?

Czy jesteś właścicielem biznesu?