Zapraszamy do Muzeum Historii Polski na wykład otwarty „O zwierzętach i ludziach w Polsce piastowskiej. Perspektywa archeozoologii”, który wygłosi prof. Daniel Makowiecki. Wydarzenie towarzyszy nowej wystawie czasowej Muzeum Historii Polski pt. „1025. Narodzin Królestwa”.
O wykładzie
„O zwierzętach i ludziach w Polsce piastowskiej.
Perspektywa archeozoologii”
Bohaterami wystawy czasowej w Muzeum Historii Polski „1025. Narodziny Królestwa” są nie tylko ludzie. Na ekspozycji prezentujemy także opowieść o zwierzętach – dzikich i hodowlanych – które zamieszkiwały ziemie objęte władzą Piastów. Wiedzę o ich znaczeniu dla życia codziennego i gospodarki pierwszego królestwa odkrywają archeozoolodzy, którzy analizują kości i przedmioty znajdywane podczas wykopalisk. Wykład profesora Daniela Makowieckiego to okazja do zapoznania się z metodami ich pracy, a także do spojrzenia na dzieje wczesnośredniowiecznej Polski z innej, mniej znanej perspektywy.
O prowadzącym
Prof. dr hab. Daniel Makowiecki pracuje w Katedrze Archeologii Środowiskowej i Paleoekologii Człowieka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badawczo zajmuje się archeozologią i relacjami zwierzęta-człowiek-środowisko w prehistorii, średniowieczu i czasach nowożytnych. Profesor Makowiecki jest autorem ponad 300 publikacji, w tym 5 książek. Zajmował się m.in. historią ryb i rybołóstwa, podstawami gospodarki zwierzętami w grodach czy też historią i znaczeniem konia we wczesnośredniowiecznej Polsce.