Z cyklu 10/10: Spotkanie “Czy fakty to za mało – o roli emocji w opowiadaniu o nauce”
Przez długi czas uważano, że o nauce trzeba mówić “na zimno”. Wiadomo – emocje to taka… niepoważna sprawa. Tyle, że w którymś momencie to antynaukowy przekaz zaczął grać na ludzkich emocjach i w ten sposób wygrywać. Gdzie znaleźć miejsce między wzruszeniem a wiedzą? Czy da się być merytorycznym i uczciwym, a jednocześnie poruszać nie tylko umysły, ale i serca?
Uczestnicy:
Aleksandra i Piotr Stanisławscy – twórcy podcastu i serwisu Crazy Nauka
Prowadzenie: Gabriela Jelonek – dziennikarka radiowa i prasowa
Aleksandra i Piotr Stanisławscy o nauce piszą i mówią od ponad 20 lat. Twórcy podcastu i serwisu Crazy Nauka i audycji “Homo Science” w radiu TOK FM. Autorzy książki “Fakt, nie mit”, w której rozprawiają się z najpopularniejszymi mitami naukowymi, m.in. związanymi ze zmianami klimatu czy szczepieniami. Tworzą podcast “Laboratorium zbrodni” we współpracy z Polskim Radiem. Laureaci nagrody Popularyzator Nauki, nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, POP Science i Podcast Roku. Prowadzą też szkolenia i warsztaty dotyczące komunikacji naukowej.
Gabriela Jelonek – dziennikarka radiowa i prasowa. Autorka podcastów “Tu mówi Europa” i “Welon i mucha – program o ślubach”. Laureatka nagrody Podcast Roku w kategorii Młody Twórca i wyróżnienia Podcast technologiczny.