Wydarzenie towarzyszące wystawie „Shipibo-Konibo. Portrety z mojej krwi”.
Amazonia to nie tylko przestrzeń geograficzna i polityczna, ale także terytorium literackie, symboliczne i kulturowe chętnie eksplorowane przez artystów. Tuż przed zakończeniem wystawy fotografii Davida Díaza .„Shipibo-Konibo. Portrety z mojej krwi” poświęconej rdzennej ludności Amazonii zapraszamy na dyskusję panelową, w której chcemy przybliżyć amazońskie wątki w twórczości wybitnych latynoamerykańskich pisarzy: Mario Vargasa Llosy, Alejo Carpentiera i José Eustasia Rivery.
Na zaproszenie ambasad Peru, Kolumbii i Kuby w dyskusji wezmą udział uznani tłumacze literatury Carlos Marrodán i Tomasz Pindel. Rozmowa będzie koncentrować się na literackich przedstawieniach amazońskiej dżungli w dziełach wspomianych trzech wielkich pisarzy: „Zielony dom”, „Gawędziarz” i „Pantaleon i wizytantki” Llosy, „Zaginione kroki” Carpentiera oraz „Wir” José Eustasia Rivery – dokładnie 101 lat od publikacji i 51 lat od przetłumaczenia tej ostatniej powieści na język polski. Analiza tych tekstów posłuży za punkt wyjścia do omówienia różnych sposobów wyobrażania Amazonii w literaturze – jako przestrzeni utopii, barbarzyństwa, odkupienia lub potępienia.
Spotkanie będzie nie tylko okazją do refleksji nad literaturą i procesem przekładu, ale również wydarzeniem o charakterze upamiętniającym – oddamy hołd Mario Vargasowi Llosie po jego niedawnej śmierci, podkreślając jego wkład w literackie ukształtowanie pejzażu Amazonii.