Mam ogromną przyjemność zaprezentować w Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie najnowszy cykl prac dr Justyny Kabali. Obserwuję twórczość autorki już od kilkunastu lat, podziwiając jej obrazy olejne, fotografie, instalacje. Ogromnym, pozytywnym zaskoczeniem był dla mnie pierwszy kontakt z najnowszymi rysunkami artystki wykonanymi w technice cyfrowej. Ich perfekcyjne kompozycje, porządek i symetria przywodzą na myśl wcześniejsze artystyczne realizacje. Tematyka tych prac – wspomnienie odwiedzin swoich dziadków w ich gospodarstwie w Czersku nadaje im dodatkowy, lokalny kontekst, jakże istotny dla mieszkańców Konstancina-Jeziorny, Powiatu Piaseczyńskiego, Urzecza. Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja oryginalnego, urzeczańskiego, wiklinowego wozu – półkoszka, dzięki uprzejmości Towarzystwa Opieki nas Zabytkami Oddział w Czersku.
Zapraszam Państwa do zanurzenia się w wizualny świat dr Justyny Kabali, inspirowany wspomnieniami artystki oraz kulturą Nadwiślańskiego Urzecza.
dr Aleksander Ryszka – Kierownik Muzeum Wycinanki – kurator wystawy
Organizator: Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie
Partnerzy: Akademia WIT, Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami Oddział Czersk
Justyna Kabala mieszka i pracuje w Warszawie. Tworzy obrazy, rysunki, instalacje. Jest autorką ponad 50 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą: na Litwie, Słowacji, w Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Ukrainie czy Belgii. Otrzymała liczne stypendia, nagrody i wyróżnienia, m. in. stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i stypendium Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.
W 2017 roku uzyskała stopień doktora w dyscyplinie sztuki piękne. W tymże roku została uhonorowana stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za projekt pt. Trzy kolory. W 2015 roku otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia dla doktorantów. Kilkukrotnie znalazła się w rankingu dla najbardziej obiecujących artystów do 35 roku życia Kompas Młodej Sztuki. Została wytypowana do udziału w rezydencji Nida Art Colony na Litwie, gdzie powstał cykl prac plastycznych pt. Przyjemności kolażu. W 2006 roku ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest wykładowcą w Akademii WIT, gdzie prowadzi obecnie pracownię Malarstwa i Rysunku.