Kochająca matka, niszczycielska pogromczyni demonów czy manifestacja Absolutu? Ludowy element w hinduizmie czy symbol bramińskiej supremacji? Kiedy narodził się i dlaczego rozpowszechnił się w Indiach kult bogiń? Jakie są ich związki z jednej strony z władzą, a z drugiej z codziennym życiem hindusów? Czym jest, a czym z pewnością nie jest tantryzm? Na te i inne pytania odpowiemy przy okazji spotkania poświęconego kultowi bogiń w hinduizmie.
Spotkanie poświęcone będzie genezie i specyfice hinduskich wierzeń skupionych wokół różnych form bogiń — przede wszystkim Durgi. Porozmawiamy zarówno o śaktyckiej teologii, jak i o tantrycznych praktykach, najważniejszych narracjach mitycznych i świętach, które łączone są z Wielką Boginią. Zastanowimy się też, co hinduski — niejednoznaczny — stosunek do świętej kobiecości mówi nam o kulturze i społeczeństwie Indii.
Krzysztof Gutowski – indolog z wykształcenia, religioznawca z zamiłowania i praktyki badawczej, pracownik Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, współtwórca portalu Kulturazja. Jego zainteresowania skupiają się wokół historii religii w Azji Południowej (religia wedyjska i wczesny buddyzm), mitoznawstwa porównawczego oraz kognitywnych i ewolucyjnych teorii religii. Popularyzator wiedzy o Indiach i Azji, nauczyciel języków indyjskich i organizator wyjazdów kulturoznawczych do Indii.
Wykład Krzysztofa Gutowskiego w ramach cyklu Zrozumieć hinduizm. Bogowie-idee-rytuały.