Przy trzasku płomieni i pod snopami iskier – tak właśnie tworzyły się historie i legendy.
Wielu z nas ogień kojarzy się z nieokiełznanym żywiołem destrukcji, innym zaś przywodzi na myśl bezpieczeństwo i zdolność tworzenia… Nasi przodkowie również musieli mieć podobne przemyślenia – wszak ogień był gwarantem przetrwania, a jednocześnie mógł zniszczyć dobytek całego życia. Nie mogli obyć się bez niego również rzemieślnicy, a płomień nieodparcie związany był z mistyczną częścią egzystencji.
Jak na przestrzeni dziejów używano ognia? Do czego był niezbędny, a gdzie działał destrukcyjnie? Co było potrzebne do wykrzesania iskry i rozpalenia płomienia? Jakie rzemiosła były nierozłącznie z ogniem związane? A także jakie przesądy go dotyczyły?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Państwu rekonstruktorzy z grupy Kuźnia Borzywoj! Zaprezentują trudy kowalskiego rzemiosła, utensylia i ogniste aspekty dawnych kuchennych zmagań. Zmielą mąkę i wypieką chleb w glinianym piecu, a także zadymią ze średniowiecznej rusznicy! Odważni zwiedzający przymierzą elementy rycerskiego ekwipunku oraz spróbują swoich sił w krzesaniu ognia krzesiwem! W ten weekend nie może Państwa zabraknąć na zamku w Czersku!