Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza w kwietniu i maju do kina Luna na unikatowe wydarzenie prezentujące twórczość jednej z najwybitniejszych postaci światowego kina – Agnieszki Holland. Jej filmy wyróżnia humanistyczne podejście oraz głęboka refleksja nad moralnymi dylematami, nierównościami społecznymi i problemami tożsamości. Otwarcie przeglądu połączone z masterclassem z reżyserką i pokazem filmu „Europa, Europa” już 3 kwietnia o 19:00 w kinie Luna.
Agnieszka Holland podejmuje w swoich filmach kluczowe tematy współczesności, takie jak dążenie do wolności, prawdy i autentyczności. Łączy w nich humanizm i feminizm z wrażliwością na kwestie społeczne i egzystencjalne. Jej filmy są odpowiedzią również na współczesne zagrożenia, takie jak konsumpcjonizm, pragnienie uzyskania sukcesu za wszelką cenę, a także faszyzacja czy budzące się nacjonalizmy.
3 kwietnia (czwartek), 19:00 / Masterclass z Agnieszką Holland / kino Luna
Masterclass z Agnieszką Holland poprowadzi Karolina Pasternak, autorka jej biografii. Porozmawiamy o roli twórcy w kształtowaniu postaw obywatelskich oraz odpowiedzialności twórcy wobec kryzysów społecznych. Spotkanie przyjmie formę otwartego dialogu z publicznością, a po nim odbędzie się pokaz filmu „Europa, Europa”.
„Europa, Europa”, reż. Agnieszka Holland, Francja, Niemcy, Polska 1990, 112 min
Salomon Perel przyszedł na świat w rodzinie żydowskiej mieszkającej w Saksonii. By uniknąć prześladowań nazistowskich, jego rodzina przeniosła się do Polski. Kiedy Niemcy zajęli polski teren, rodzice wysłali Salomona i jego brata dalej na wschód. W Grodnie chłopiec trafił do sierocińca, gdzie poddany został komunistycznej propagandzie i dołączył do Komsomołu. Jego życie odmieniło się, gdy został schwytany przez Niemców, którzy – paradoskalnie – uznali go za osobę o pochodzeniu aryjskim. Aby przeżyć, Sally robił wszystko, by zataić swoją prawdziwą tożsamość. Nieświadomie stał się niemieckim bohaterem wojennym i gorliwym zwolennikiem ideologii nazistowskiej. Adoptowany przez oficera junkra, został nagrodzony skierowaniem do prestiżowej szkoły Hitlerjugend…
**
W ramach przeglądu pokażemy filmy, które pozwolą widzom nie tylko zapoznać się z najważniejszymi dziełami reżyserki, lecz także głębiej zrozumieć ich znaczenie w kontekście współczesnych kryzysów społeczno-politycznych oraz uniwersalnych dążeń człowieka do wolności, prawdy i autentyczności. Podczas dyskusji i prelekcji zastanowimy się, jaka jest rola twórców zaangażowanych społecznie. W świecie przesyconym dezinformacją i obojętnością to oni rzucają światło na tematy, które wielu wolałoby przemilczeć. Sztuka, literatura, film czy muzyka mogą stać się orężem – ostrzegają przed kryzysem, pokazują skutki nierówności i demaskują manipulacje i nadużycia władzy lub korporacji. Ale za tę rolę płacą wysoką cenę: cenzura, hejt, niezrozumienie. Czy ich głosy wystarczą, by obudzić świadomość, zanim będzie za późno?