Muzea w Warszawie

Poznaj muzea warte odwiedzania w mieście

Video Thumbnail
/
/
/
Muzea w Warszawie

Muzea w Warszawie

Poznaj muzea warte odwiedzania w mieście

/
/
/
Muzea w Warszawie

Warszawa ma wiele do zaoferowania. Nieważne czy jesteś jej mieszkańcem, przyjechałeś tu jako turysta, czy na krótką delegację służbową. W wolnym czasie możesz zwiedzić muzeum w Warszawie lub zrobić sobie tournée po tego typu placówkach. To będzie czas spędzony nie tylko miło, ale również pożytecznie. Dzięki takiej wizycie w muzeum w Warszawie, zyskasz nową wiedzę.

Jakie muzea warszawskie warto zobaczyć? To jedno z pierwszych pytań, jakie stawiają sobie osoby odwiedzające polską stolicę. Ich tematyka też jest różnorodna, a prezentowane tam wystawy trafią w gusta zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców, z różnym spektrum zainteresowań. Prezentowane w nich eksponaty to niejednokrotnie dzieła sztuki, pamiątki historyczne, przyrodnicze czy też imponujące wynalazki ludzkiej myśli technicznej.

Twój przewodnik po muzeach w Warszawie

To wizytówki mniejszych i większych miejscowości. Muzea. Wiadomo, że w metropoliach, jaką jest Warszawa, jest ich wiele. I każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. Stolica Polski ma kilkadziesiąt różnego rodzaju placówek muzealnych, wystawienniczych czy izb pamięci. My wybraliśmy dla Ciebie te najlepsze.

Wybierz się z nami w podróż i odwiedź najlepsze muzea warszawskie!

W tym przewodniku:

Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Neonów
Łazienki Królewskie
Muzeum Fryderyka Chopina
Muzeum Wojska Polskiego
Narodowe Muzeum Techniki
Muzeum Życia w PRL
Muzeum Polskiej Wódki
Zamek Królewski

Muzeum Narodowe to must have dla każdego, kto choć trochę interesuje się historią i kulturą naszego kraju. To chyba największe i zarazem najstarsze muzeum w Warszawie. Ponad 830 tysięcy eksponatów zgromadzono w gmachu głównym w Warszawie, a także w czterech oddziałach – Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii. To dzieła sztuki polskiej i światowej, od antyku po współczesność. Obejmują również malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo.

W Muzeum Narodowym cyklicznie organizuje się wernisaże i wystawy czasowe, skierowane do różnych grup odbiorców, o różnych zainteresowaniach. Placówka prezentuje swoje nabytki z ostatnich lat, w tym wszystkie zakupione prace Chagalla. Ekspozycja prezentuje publiczności, jak wygląda proces rozbudowywania muzealnej kolekcji. Placówka czynna jest we wszystkie dni tygodnia, oprócz poniedziałków, w godzinach 10-18. Uwaga, wizytę w muzeum warto zaplanować na wtorek, kiedy wstęp jest nieodpłatny. Wstęp na wystawy czasowe biletowany jest osobno, a ceny są zróżnicowane w zależności od wystawy. Bilety do nabycia w kasach lub online.

Muzeum Powstania Warszawskiego

To jedno z nowszych i najnowocześniejszych muzeów warszawskich. W przejrzysty sposób, z wykorzystaniem multimediów i nowych technologii prezentuje dzieje Powstania Warszawskiego. We wszystkich aspektach i przekazuje sens idei jego przywódców. To interaktywna lekcja historii, dzięki której przeniesiemy się w ponure lata okupacji hitlerowskiej. Do roku 1944, kiedy to wróg z niezwykłą zaciekłością i brutalnością obrócił w gruzy miasto, które przeciwstawiło się panującemu terrorowi i bezprawiu. Powstanie to nie tylko biogramy dowódców, ale zwyczajnych ludzi, którzy podczas 63 walk o stolicę przelewali za nią swoją krew. Trasa zwiedzania zgodna jest z chronologią wydarzeń.

Muzeum Powstania Warszawskiego dostępne jest dla zwiedzających bez wcześniejszych rezerwacji. Otwarte jest 6 dni w tygodniu (oprócz wtorków) w godzinach od 10 do 18. Ceny są przystępne, szczególnie dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Możliwe jest także zwiedzanie przez grupy z przewodnikiem. A także w językach innych niż polski (angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, włoskim lub hiszpańskim). W poniedziałki wstęp do placówki jest bezpłatny. To miejsce powinien odwiedzić każdy Polak.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

To także nowoczesna, interaktywna placówka, w której dzięki nowej technologii poznawać możemy historię. A ta historia liczy sobie 1000 lat bytności Żydów na ziemiach polskich. I o tej historii od średniowiecza do czasów współczesnych opowiedziano na wystawie stałej w podziemiach budynku. Wystawa podzielona jest na 8 części, które chronologicznie opowiadają o dziedzictwie polskich Żydów. Scenografia pierwszej to gęsty las. Taki sam, jaki przed 10 dekadami porastał polskie ziemie. Taką właśnie Polskę zobaczyli pierwsi Żydzi. A tego jak wyglądają kolejne części, a zarazem galerie, zdradzać nie będziemy. Przekonaj się sam!

To muzeum w Warszawie oprócz tradycyjnej funkcji wystawowej jest też miejscem spotkań i dialogu. Pomiędzy ścianami holu umieszczono most, który jest symbolem misji placówki. A jest nią właśnie budowania mostów między ludźmi, między kulturami, między przeszłością i przyszłością. Pomiędzy podziemiem, gdzie znajdują się wystawy, a kondygnacją na poziomie 0 znajduje się otwór, przez który można zobaczyć fragment repliki synagogi w Gwoźdźcu. Muzeum POLIN organizuje wiele wydarzeń, które stanowią podwaliny do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród obu narodów.

Będąc w Warszawie jest to punkt obowiązkowy dla osób, które choć trochę interesują się historią. Placówka czynna jest przez 6 dni w tygodniu (oprócz wtorków) w godzinach 10-18, w sobotę do 20.

Muzeum Neonów

Muzeum Neonów to prywatna inicjatywa, ale warta Twoich odwiedzin. Chcesz się cofnąć w lata swojej młodości lub swoich rodziców? A może potrzebujesz scenerii do niecodziennych fotek na Insta? Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałeś tak, to miejsce jest dla Ciebie!

Większość eksponatów w Muzeum Neonów pochodzi z czasów socjalistycznych. Trzeba pamiętać, że wówczas w kraju nad Wisłą spełniały inną funkcję niż w krajach kapitalistycznych. Na Zachodzie miały funkcję stricte reklamową, w kraju będącym „pod opieką” Wielkiego Brata zza wschodu, częstokroć spełniały rolę informacyjną lub propagandową. Centra dużych miast wojewódzkich rozświetlały hasła nawiązujące do współzawodnictwa i wytężonej pracy na rzecz Polski Ludowej. Zobaczycie też oczywiście neony reklamowe z czasów słusznie minionych. Są tu logotypy wielkich zakładów przemysłowych czy też znanych i dzisiaj spółdzielni handlowych Społem.

Niecodzienna galeria mieści się w Soho Factory – postindustrialnym obiekcie, gdzie dawniej znajdowała się fabryka produkująca skutery „Osa”. To muzeum w Warszawie jest czynne w poniedziałki, czwartki i piątki od 12:00 do 17:30, w soboty od 12:00 do 18:00 i w niedziele od 11:00 do 17:30. W muzealnym sklepiku mamy możliwość nabycia inspirujących i oryginalnych pamiątek.

Łazienki Królewskie

Chcesz spędzić dzień w pięknych okolicznościach przyrody, a zarazem poobcować z kulturą, sztuką i historią? To wszystko, a nawet więcej oferuje nam Muzeum Łazienki Królewskie. Trzeba na początku powiedzieć, że dużej wielkości kompleks pałacowo-parkowy, dobrze skomunikowany z niemal każdą częścią miasta i położony tak naprawdę rzut beretem od centrum.

Pośród parkowych alejek podziwiać możemy ciekawe okazy botaniczne, jakich na próżno szukać w naszych lasach lub parkach. Zza drzew co trochę wyłaniają się głównie klasycystyczne zabytki – wśród nich najcenniejszy – Pałac na Wodzie. Cały kompleks tworzył niegdyś letnią rezydencję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzisiaj to obiekty muzealne i sale wystawowe udostępnione zwiedzającym. Chcesz zobaczyć, jak mieszkał król? Po jakich chadzał wnętrzach, jakich używał mebli? To koniecznie musisz odwiedzić Łazienki Królewskie.

Ogrody muzealne otwarte są codziennie w godz. 6.00-22.00. Wstęp do nich jest bezpłatny. Obiekty Muzeum Łazienki Królewskie otwarte są od wtorku do niedzieli. W ramach jednego wspólnego biletu zwiedzać można: Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i Galerią Rzeźby Polskiej, Pałac Myślewicki, Biały Dom i Wodozbiór. Piątek to dzień bezpłatnego wstępu, zwiedzanie wyłącznie indywidualne, nie obowiązują rezerwacje, w obiektach dostępny jest wyłącznie parter. Od niedawna do instytucji włączono Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, które obecnie stanowi filię Łazienek. Również je warto włączyć na swoją trasę zwiedzania.

Muzeum Fryderyka Chopina

Jeśli takie miejsca kojarzą Ci się z nudną wycieczką z czasów szkolnych, to musisz się wyprowadzić z błędu i odwiedzić to muzeum w Warszawie! To nie tylko jedno z najciekawszych muzeów w Polsce. Posiada także imponującą liczbę eksponatów należących do bezpośredniego dziedzictwa Fryderyka Chopina. Bo głównym założeniem placówki jest kultywowanie pamięci wielkiego kompozytora i propagowanie jego twórczości szerokiemu gronu odbiorców. Zagranicą Chopina tak naprawdę promować nie trzeba, bo w wielu krajach (chociażby w Japonii) ma od dziesięcioleci uznane grono miłośników. Warto, żebyśmy i my w Polsce zobaczyli jak wybitnego rodaka mamy.

Odwiedzając muzeum przeniesiesz się w czasy romantyzmu. Dawnej szlacheckiej Polski i zanurzysz w muzyce, która na długo pozostanie w Twoich uszach. Na wystawie stałej zaprezentowano warszawski okres życia i działalności artysty, okres paryski, a do najcenniejszych eksponatów należą rękopisy muzyczne i listy kompozytora. Ciekawostką jest z pewnością odlew lewej dłoni Chopina.

Muzeum Fryderyka Chopina czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18. W tych też godzinach pracują kasy biletowe. Bilety sprzedawane są na konkretną, pełną godzinę. Muzeum posiada także swój oddział poza Warszawą – w dworku w Żelazowej Woli, gdzie przyszedł na świat artysta.

Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Wojska Polskiego polecamy nie tylko tym, którzy nigdy tam jeszcze nie byli, ale także osobom, które już je zwiedziły. Bowiem od połowy sierpnia 2023 roku muzeum posiada nową, okazałą siedzibę na Cytadeli Warszawskiej. Eksponatów jest naprawdę wiele, gdyż to muzeum w Warszawie powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. W zbiorach Muzeum Wojska Polskiego znajduje się ich ponad 300 tysięcy. Kolekcja wciąż powiększa się o nowe zakupy oraz liczne dary. Artefakty prezentowane są w salach ekspozycji stałej i na licznych wystawach czasowych.

W Muzeum Wojska Polskiego można podziwiać imponującą kolekcję broni palnej, broni siecznej (miecze, kordelasy, bagnety), umundurowanie i oporządzenie żołnierskie oraz jeździeckie, okazała kolekcja odznaczeń, a także to co najbardziej spektakularne, czyli sprzęt wojskowy. To 4000 obiektów ważnych dla ukazania funkcjonowania wojska. To: sprzęt łączności – radiostacje, telefony polowe, łącznice, dalekopisy, sprzęt saperski (w tym kolekcja min), sprzęt optyczny, medyczny i kwatermistrzowski. Prawie w całości prezentuje się w ekspozycji sprzęt ciężki-pojazdy, broń pancerna (czołgi, działa) i samoloty oraz helikoptery. Warszawskie muzeum zdecydowanie warte odwiedzenia nie tylko dla miłośników techniki oraz militariów.

Narodowe Muzeum Techniki

Placówka przeszła w ostatnim okresie gruntowne odświeżenie. Dzięki czemu jest jeszcze ciekawsza i bardziej przyswajalna dla odbiorcy. To również zasługa zastosowania nowoczesnej technologii oraz multimediów. W zbiorach Narodowego Muzeum Techniki znajduje się ponad 15 tysięcy eksponatów z wielu dziedzin, m.in. astronomii i fizyki, górnictwa i hutnictwa. A także informatyki, radiotechniki, transportu, energetyki. Duże wrażenie robi wystawa poświęcona historii komputerów, gdzie obejrzymy urządzenia już dawno wyparte z naszych domów i instytucji. Zobaczyć i doświadczyć myśli technicznej można także na wystawach o dziejach paliw kopalnych czy środków transportu. Tutaj imponuje okazałością kolekcja motocykli.

Narodowe Muzeum Techniki czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 – 18:00. Ostatnie wejście na ekspozycje jest możliwe o godzinie 17:15. Kasy muzeum oraz sklep muzealny zamykane są o godzinie 17:45. Jeśli planujesz odwiedzić to wyjątkowe muzeum w Warszawie przydatna może być informacja, że wtorek jest dniem nieodpłatnego wstępu na ekspozycje stałe. Trzeba jednak pamiętać, iż w dni bezpłatne obowiązuje pobranie wejściówki w kasach.

Muzeum Życia w PRL

Wizyta w Muzeum Życia w PRL to swoista nostalgiczna wycieczka niczym wehikułem czasu do okresu może już słusznie minionego. Ale okresu młodości i dzieciństwa wielu z nas. Z kolei młode pokolenie ma okazję zobaczyć jak wiele zmieniło się na przestrzeni kilku dekad, jak odmiennie wyglądało wtedy życie. Wizyta w tym osobliwym warszawskim muzeum umożliwi młodym ludziom, do pewnego stopnia, doświadczenia codzienności w jakiej żyli ich dziadkowie i rodzice. Będzie także niemal żywą lekcją historii!

Zobaczymy tutaj wnętrza mieszkania z okresu PRL, a w nim nieśmiertelna meblościanka, telewizor Rubin i kultowa już pralka Frania. Muzeum Życia w PRL posiada dziesiątki artefaktów z czasów socjalizmu, dzięki którym zobaczymy (lub przypomnimy sobie), jak było wtedy. Godziny otwarcia placówki są następujące: poniedziałek – czwartek: 10.00 – 18.00, piątek: 12.00 – 20.00 oraz sobota – niedziela: 10.00 – 18.00. Można je zakupić w muzealnej kasie bądź na stronie internetowej placówki.

Muzeum Polskiej Wódki

To jedyne tego typu miejsce nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Znajduje się w zabytkowym budynku Zakładu Rektyfikacji na terenie Centrum Praskiego Koneser. Pomiędzy XIX i XX w. wznosił się tutaj kompleks neogotyckich budynków, tworzących Warszawską Wytwórnia Wódek „Koneser”, gdzie rozlewano takie flagowe marki polskich wódek jak Luksusowa i Wyborowa.

Ci którzy zdecydują się na wizytę w tym niecodziennym muzeum w Warszawie, poznają lokalną tradycję produkcji i przekonają się o światowej renomie, jaką zyskała polska wódka. Zobaczymy wirtualną pracownię średniowiecznego alchemika, szlachecki dwór z czasów Polski, która już dawno odeszła, a także poznamy miejsce pracy gorzelnika. Dowiemy się też, jaką funkcję pełniła wódka w wielkiej polityce. Jako ciekawostkę poznamy pracę barmana od tzw. zaplecza.

Muzeum Polskiej Wódki czynne jest w dniach: wtorek – czwartek: 12:00 – 20:00, piątek – sobota: 12:00 – 21:00, niedziela: 12:00 – 20:00. W poniedziałek placówka jest nieczynna. Na koniec wizyty w Muzeum można nabyć upominki związane z gorzelnictwem, a przede wszystkim najlepsze polskie wódki. Do dyspozycji gości jest również stylowa restauracja.

Zamek Królewski

To jedna z najznamienitszych rezydencji królewskich w Europie. I nie piękno architektury, olśniewający wystrój wnętrz przesądzają o wyjątkowym znaczeniu obiektu, ale również ranga zgromadzonych w zamkowych murach dzieł sztuki. A te są niezwykłe!

Szczególne wrażenie na zwiedzających robią apartamenty królewskie, pełne kolorów złota i wybitnych dzieł malarstwa, w tym Galeria Lanckorońskich. Eksponuje się tu nie tylko zbiory europejskiego malarstwa, rzeźby i sztuki zdobniczej, ale również cenne okazy historycznego uzbrojenia. Świetną lekcją historii będzie odwiedzenie dawnych izb poselskich i sejmowych, pokojów prezydentów II RP oraz na uchodźstwie. A także podziemia gdzie znajduje się stała ekspozycja archeologiczna prezentująca relikty drewniano-ziemnego wału z XIV w. – fragment umocnień grodu książąt mazowieckich.

Zamek Królewski jest dostępny dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00), w poniedziałek nieczynne. Ceny biletów są zróżnicowane, w zależności od tego, które obiekty chcemy zwiedzić. Można jest nabyć w kasach zamkowych lub online.

Eksploruj po kolei najciekawsze muzea w Warszawie

Jeśli chcesz poznać dobrze miasto, jego zabytki oraz kulturę, skorzystaj z bogatej oferty warszawskich muzeów. W stolicy znajduje się wiele ciekawych placówek, które zachęcają do odwiedzin. Ich tematyka, dobór eksponatów, znajdą uznanie nawet u najbardziej wybrednych. Jeśli dobrze wcześniej zaplanujesz swoje zwiedzanie, do wielu muzeów w Warszawie wejdziesz za darmo!

 

Coś pomineliśmy, masz jakieś sugestie? Skontaktuj sie z nami.

Zapoznaj się z innymi miejscami

Taxi w Warszawie
Najlepsze salony fryzjerskie w Warszawie
Najlepsze piekarnie w Warszawie
biura podróży w Warszawie
Warte uwagi

Coś pomineliśmy, masz jakieś sugestie?

Czy jesteś właścicielem biznesu?