Muzeum powstało w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, z inicjatywy małżeństwa Eleonory i Zdzisława Gałeckich. Muzeum Kowalstwa w Warszawie jest muzeum prywatnym ze statutem zatwierdzonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest członkiem Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce.
W skład muzeum wchodzi kuźnia o pow. 30 m2, konstrukcji drewnianej, zrębowej, z wyposażeniem charakterystycznym dla podmiejskich kuźni z początku XX w. z terenu Mazowsza. Kontynuuje tradycje dawnej kuźni służewskiej, jednej z najstarszych na Mazowszu. Wyposażenie kuźni stanowią przedmioty i narzędzia z epoki, wykorzystywane w dawnych warsztatach kowalskich, m.in. dwukomorowy miech kowalski, wiertarka ręczna, kamień szlifierski, kowadło „bezroże”, dziurawnica kowalska oraz masywny, drewniany stół warsztatowy z imadłami, które kowal wyrabiał lub naprawiał.
Na terenie przed kuźnią zgromadzone są urządzenia i maszyny rolnicze oraz ogrodnicze, kierat, sieczkarnia, pługi, brony, tył wozu, słup drewniany do gwintowania osi wozowych, spęczarka, oraz gołębnik słupowy, ul kłodowy- stojak, kołowrót studzienny i kapliczka św. Józefa. Oprócz stałej ekspozycji wnętrza, prezentowane są czasowo rzeźba i malarstwo nawiązujące tematem do charakteru muzeum. Natomiast w muzeum znajduję się również twórcza pracownia: Kuźnia Kowalstwa Artystycznego i Aranżacji Przestrzeni , w której to, powstają dzieła sztuki użytkowej z żelaza oraz aranżacje wnętrz i przestrzeni.
Muzeum czynne jest
w dni powszednie od godz. 9.00 do 17.00
oraz w soboty od 9.00 do 15.00.