„Madame Curie” (polski tytuł „Maria Curie”) to najlepiej sprzedająca się książka biograficzna w historii. Nowa wystawa opowiada o tej najsłynniejszej biografii Marii Skłodowskiej-Curie, napisanej przez jej młodszą córkę Ewę. Obsypana nagrodami na całym świecie książka, do tej pory ukazała się w ponad 80 krajach. Na wystawie można zobaczyć jej wiele zagranicznych wydań, m.in. japońskie, brazylijskie czy fińskie. Pokazane są również edycje polskie – w naszym kraju książka wznawiana była już 23 razy. „Madame Curie” po raz pierwszy ukazała się w 1937 roku niemal jednocześnie w kilku krajach. Zainteresowanie postacią Marii Skłodowskiej-Curie było wówczas tak duże, że książkę zdecydowano się wydać najpierw w odcinkach w prasie. Czytelnicy mieli poczucie, że czekają na kolejne części wciągającej powieści. W tym samym roku książka ukazała się we Francji, a rok później w Polsce. W 90 lat po premierze nadal nie traci na popularności.
Ewa Curie z wielką starannością podeszła do spisania życiorysu matki, a wystawa przybliża nam proces powstawania tej książki. Wśród prezentowanych zbiorów znajdują się unikatowe notatki i rysunki Ewy Curie, które sporządzała podczas spotkań z bliskimi jej matki w Polsce. Dzięki nim możemy odtworzyć na przykład warszawską drogę uczonej do szkoły.
Część wystawy poświęcona jest – wciąż mało w naszym kraju znanej – autorce biografii. Ewa Curie, uzyskując licencjat z nauk ścisłych i filozofii, wybrała karierę modelki, pianistki i dziennikarki. W czasie II wojny światowej była korespondentką wojenną, a później działała w strukturach NATO. Poślubiła amerykańskiego dyplomatę Henry’ego Richardsona Labouisse’a, którego aktywnie wspierała na stanowisku Dyrektora Generalnego UNICEF-u. Razem z nim w 1965 roku odebrała przyznaną UNICEF-owi Pokojową Nagrodę Nobla. Wśród pamiątek po Ewie Curie na wystawie znajduje się m.in. wizytówka z jej odręcznym podpisem.
Ponadto na wystawie można zobaczyć fotografie pochodzące ze zbiorów rodziny Chrząstowskich, polskich potomków brata Marii, Józefa Skłodowskiego oraz ze zbiorów Musée Curie w Paryżu. Ciekawostką jest film biograficzny o Marii Skłodowskiej-Curie, który nakręcono na podstawie książki w 1943 roku w USA. Na znajduje się m. in. ulotka, która go promowała.