Wystawa „Błogosławiony Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia”

Co łączy Muzeum Archidiecezji Warszawskiej z ...
Kiedy: 18 sierpień 2024 – 28 luty 2030
Gdzie: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej / Pałac Dziekana
Adres: Dziekania 1, 00-279 Warszawa
Wstęp: 25 PLN
/
/
/
/
Wystawa „Błogosławiony Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia”

Wystawa „Błogosławiony Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia”

Co łączy Muzeum Archidiecezji Warszawskiej z Prymasem Tysiąclecia?
Dzięki, wytrwałym staraniom Kardynała Stefana Wyszyńskiego,, muzeum zostało reaktywowane mimo niechęci władz PRL.

Przez ponad 30 lat komunistyczne władze Polski nie wyrażały zgody , aby w Warszawie funkcjonowało muzeum kościelne, mimo że w innych miastach Polski Ludowej funkcjonowały muzea diecezjalne. Prymas Polski w początkach lat 70. XX w. zlecił księdzu doktorowi Janowi Wysockiemu, dyrektorowi Archiwum Archidiecezji Warszawskiej prowadzenie prac nad stworzeniem przyszłego muzeum. Zaczęto gromadzić zbiory dla których tymczasową siedzibą był kapitularz Archikatedry.

Oficjalnie placówka została reaktywowana w 1978 r. a wiosną 1979 r., na kilkanaście dni przed pierwszą pielgrzymką do Polski Ojca Św. Jana Pawła II, Archidiecezja odzyskała na cele muzealne budynek dawnego klasztoru Trynitarzy na warszawskim Solcu. Po koniecznym remoncie budynku przy ul. Solec 61, w dniu 21 kwietnia 1980 r. Muzeum zostało oficjalnie otwarte dla publiczności. Uroczystego poświęcenia dokonał, w zastępstwie chorego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, bp Jerzy Modzelewski. Dyrektorem został ks. Andrzej Przekaziński, pełniący tę funkcję przez 35 lat. W obecnej siedzibie Muzeum na ul. Dziekania 1 na warszawskim Starym Mieście swoją siedzibę miał Instytut Prymasowski, powołany przez Kardynała Wyszyńskiego.

Instytut jest kontynuacją Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu na Jasnej Górze, który ustanowił Prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński 3 maja 1957 r.

W części obecnych pomieszczeń muzealnych do roku 2010 realizowane były statutowe działania Instytutu związane z zachowaniem, zabezpieczeniem i upowszechnianiem dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia.
Tworząc ekspozycję poświęconą Prymasowi Tysiąclecia wyrażamy wdzięczność za Jego trud i determinację w reaktywację MAW oraz pragniemy upamiętnić życie i działalność Kardynała Wyszyńskiego i w ten sposób przyczynić się do zachowania i przekazania kolejnym pokoleniom dziedzictwa nauki i myśli Sługi Bożego.

Wystawa stanowi część ekspozycji stałej Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Na ekspozycji poświęconej Kardynałowi Wyszyńskiemu w podziemiach muzeum prezentujemy eksponaty będące własnością muzeum oraz otrzymane w depozycie, które są bezpośrednio związane z osobą Kardynała.

W gablotach można zobaczyć m.in. szaty liturgiczne Sługi Bożego (ornat, infuła, stuła, kapa), z dewizą herbową SOLI DEO – Samemu Bogu. Pamiątkowe ordery, medale i plakiety. Niektóre opatrzone są notatką sporządzoną przez Kardynała informującą o okazji i dacie otrzymania danej rzeczy. Naczynia liturgiczne ofiarowane Kardynałowi z różnych okazji, w tym kielich i patenę – Dar Ars Christiana z okazji 75 urodzin.

Przygotowany został także 15 minutowy film składający się ze zdjęć przedstawiających ważne wydarzenia z udziałem Kardynała, jak również spotkania z przyjaciółmi w czasie wakacyjnego odpoczynku.

W jednej z gablot, wśród zdjęć z różnych okresów życia Kardynała pokazujemy 2 ważne dla muzeum dokumenty. Pismo Prymasa Tysiąclecia z okazji otwarcia Muzeum z kwietnia 1981 roku oraz list datowany na 3 maja 1956 r. Odręcznie napisany list wysłany był z Komańczy, czyli z ostatniego miejsca uwięzienia Prymasa. Pismo Kardynała wymagało „rozszyfrowania”, które otrzymaliśmy dzięki współpracy z Instytutem Prymasowskim, który na co dzień pracuje z tekstami Prymasa .

Wystawa „Błogosławiony Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia”

Kiedy: 18 sierpień 2024 – 28 luty 2030
Gdzie: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej / Pałac Dziekana
Adres: Dziekania 1, 00-279 Warszawa
Wstęp: 25 PLN
Dodaj do kalendarza
Coś pomineliśmy, masz jakieś sugestie? Skontaktuj sie z nami.

Interesujące wydarzenia

Warte uwagi
Najlepsze w tym tygodniu

Coś pomineliśmy, masz jakieś sugestie?

Czy jesteś właścicielem biznesu?