Izabela Lubomirska, urodzona w maju 1736 r., była córką Zofii Marii z Sieniawskich 1° v. Denhoffowej, 2° v. Czartoryskiej (1699–1771) – właścicielki rezydencji w Wilanowie, Sieniawie, Puławach oraz Brzeżanach, i Augusta Aleksandra Czartoryskiego (1697– 1782) – jednego z najbardziej utalentowanych polityków doby saskiej. Jej bratem był Adam Kazimierz Czartoryski (1734–1823), pretendent do tronu polskiego, a do kręgu rodzinnego należały tak wybitne osobistości, jak Stanisław August Poniatowski (1732–1798), król Polski (z którym początkowo łączyły ją zażyłe relacje, a z czasem głęboka niechęć) czy bratowa Izabela z Flemmingów Czartoryska (1746–1835), twórczyni pierwszego polskiego muzeum historycznego w Świątyni Sybilli i Domku Gotyckim w Puławach.
W wieku 17 lat Izabela poślubiła marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego (1721–1783), ich związek trwał 30 lat. Odebrała staranną edukację, swobodnie poruszała się wśród ludzi nauki i sztuki. Prowadziła salony będące miejscem spotkań europejskiej śmietanki towarzyskiej i artystycznej, W ten sposób inspirowała przepływ najnowszych trendów artystycznych do Polski. Matka czterech córek, zadbała o ich wykształcenie i przyszłość. Trzy z nich wydała za mąż za trzech Potockich reprezentujących elitę intelektualną kraju: braci Ignacego (1750–1809) i Stanisława Kostkę (1755–1821), wybitnych polityków i reformatorów, oraz za Jana Potockiego (1761–1815) – pisarza i podróżnika. Najwięcej miłości okazywała jednak Henrykowi Lubomirskiemu (1777–1850), którego uznała za przybranego syna (faktycznie był dzieckiem kasztelana kijowskiego Józefa i Ludwiki z Sosnowskich). Troszczyła się również o poddanych w swoich wielkich majątkach ziemskich, którymi z powodzeniem zarządzała po śmierci męża; zakładała szkoły i promowała podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa (wprowadziła piorunochrony).
Czuła się obywatelką Europy. Wiele podróżowała, często bywała na europejskich dworach, posiadała pałace w Paryżu i Wiedniu. Była kobietą o silnej osobowości, energiczną, zainteresowaną najnowszymi zdobyczami nauki, ale i modnymi nowinkami, takimi jak pasjonujący ją magnetyzm. Do końca swojego długiego, osiemdziesięcioletniego życia brała aktywny udział w wydarzeniach, które animowała i które rozgrywały się wokół niej.
Księżna Izabela Lubomirska – zwana Błękitną Markizą od ulubionego koloru sukien – wiele uwagi poświęciła również upiększaniu swoich polskich rezydencji zgodnie z najnowszymi modami. Szczególnych doznań dostarczały jej teatr i muzyka, z upodobaniem kolekcjonowała także dzieła sztuki, od malarstwa po rzemiosło artystyczne. Fascynowały ją najnowsze trendy w założeniach ogrodowych, przede wszystkim kompozycje ogrodów angielskich.
Pasja kolekcjonerska połączyła ją z zięciem, Stanisławem Kostką Potockim, znawcą sztuki. Wspólnie odbyli podróże po Włoszech, Francji i Anglii. Chętnie zasięgała jego rad przy okazji zakupów dzieł do swoich zbiorów, poważała jego wiedzę i zasługi dla szerzenia oświaty w kraju. Te względy sprawiły, że córkę Aleksandrę i jej męża, Stanisława Kostkę Potockiego, uznała za najlepszych opiekunów podwarszawskiej posiadłości w Wilanowie. Cechy charakteru obojga małżonków oraz zasoby finansowe Aleksandry gwarantowały zachowanie genius loci historycznej rezydencji królewskiej.