Wykład poświęcony występującym w Polsce gatunkom inwazyjnych barszczy – Sosnowskiego i olbrzymiemu.
Kaukaskie barszcze w Polsce: barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi to jedne z inwazyjnych gatunków obcych (IGO) stwarzających zagrożenie dla Unii. Swoją złą sławę zawdzięczają niezwykłym właściwościom toksycznym, ale czy to właśnie z tego powodu są objęte nakazem zwalczania?
Na spotkaniu dowiemy się nie tylko tego, jak wyglądają kaukaskie barszcze, skąd wzięły się w Polsce i dlaczego są groźne, ale także czy występują w Warszawie i jak postępować, kiedy się je spotka. Na ich przykładzie podpowiemy, co robić, kiedy na waszej drodze spotkacie inwazyjne gatunki obce, czyli o tym, jak każdy warszawiak powinien wdrażać w życie przepisy ustawy o gatunkach obcych.
Współorganizator: barszcz.edu.pl – serwis o dwóch toksycznych gatunkach roślin – barszczu Sosnowskiego i olbrzymim.
Ekspertka:
Izabela Sachajdakiewicz – od 2003 r. zajmuje się tematem inwazji biologicznych, kiedy zetknęła się z zagadnieniem IGO. Od tego czasu bada rozmieszczenie kaukaskich barszczy w Polsce, aktywnie poszukując tak miejsc ich występowania, jak i sposobów na efektywne zarządzanie ich inwazją. Inicjatorka Ogólnopolskiego Spisu Powszechnego Barszczu Sosnowskiego i Barszczu Olbrzymiego – pierwszej w Polsce akcji, na podstawie której powstała internetowa mapa stanowisk barszczy. Współautorka opracowanych na zlecenie GDOŚ kompendiów dotyczących zwalczania IGO (m.in. kaukaskich barszczy, rdestowców, niecierpków, kolczurki klapowanej), a także „Wytycznych dotyczących zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i barszczu Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum) na terenie Polski”. Autorka licznych opracowań naukowych oraz praktycznych, w tym inwentaryzacji i programów zwalczania. Pomaga w rozpoznawaniu IGO i w doborze strategii zwalczania. Swoją wiedzą dzieli się m.in. za pośrednictwem szkoleń, a także serwisu: barszcz.edu.pl i profilu na Facebooku: Barszcz Sosnowskiego i Barszcz Olbrzymi w Polsce. Stale współpracuje z ośrodkami naukowymi, fundacjami i stowarzyszeniami związanymi z IGO, a także z gminami oraz właścicielami i zarządcami terenów objętych inwazjami.
Miejsce wydarzenia
offline: sala widowiskowa z publicznością,
online: transmisja na profilu Służewskiego DK na Facebooku