„Rzeźbiary” to performatywne archiwum kobiecej więzi i indywidualności. Dwie choreografki, podążając śladami pionierek XIX-wiecznej rzeźby i łączącego je siostrzeństwa, wznoszą na postument własne ciała jako przedmiot kreacji. Przywołują twórczość m.in. Camille Claudel, Hélène Bertaux, Toli Certowicz, Antoniny Rożniatowskiej, Marii Gerson-Dąbrowskiej, Jadwigi Łubieńskiej, silnych, dążących do zawodowej autonomii emancypantek, które swoją pracą utorowały drogę kolejnym pokoleniom kobiet w sztuce.
„Rzeźbiary” to zaproszenie do doświadczania rzeźby przez pryzmat choreografii. Ten oparty na dialogu i wspólnym rytmie duet, to próba sformułowania społecznego statusu kobiecej relacji. Tworzony na żywo ponadindywidualny cielesny posąg łączy w sobie poczucie sprawczości i (nie)zależności, gimnastykę i erotykę.
Performance powstał na zaproszenie Muzeum Narodowego w Warszawie jako wydarzenie towarzyszące wystawie „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku”, której kuratorkami były Ewa Ziembińska i Alicja Gzowska.
Performerki: Dana Chmielewska, Magda Fejdasz
Choreografia: Weronika Pelczyńska, Magda Fejdasz
Produkcja: Muzeum Narodowe w Warszawie
Realizacja: Marta Szymańska, Karolina Wróblewska-Leśniak
Muzyka: Natan Kryszk
Realizacja nagrania: Aleksander Żurowski
Kostiumy: Monika Nyckowska
Konsultacje dramaturgiczne: Alicja Czyczel, Aleks Borys
Współpraca: Centrum w Ruchu
produkcja: Muzeum Narodowe w Warszawie