Bezpłatny wstęp do obiektów, koncerty, oprowadzania, spacery, warsztaty, a także pokazy sztuki mincerskiej to atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich, Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Muzeum magicznych zwierząt”.
Program
16.00-16.45, 17.00-17.45, „Co śpi, a co czuwa nocą?” – Oprowadzanie po wystawach przyrodniczych dla dzieci w wieku 6-11 lat i opiekunów
Obowiązują bezpłatne wejściówki, do odebrania w muzealnych kasach i online
Obejrzymy z bliska eksponaty przedstawiające różne zwierzęta. Dowiemy się, kiedy poszczególne gatunki są aktywne, a kiedy śpią, a także jak przystosowały się do pory, w której funkcjonują. Posłuchamy m.in. o zwierzętach, które potrafią spać przez wiele dni i budzić się tylko wtedy, gdy pogoda sprzyja poszukiwaniu pożywienia lub partnera. Uwaga! Oprowadzanie odbędzie się na różnych piętrach budynku, niedostępnych dla osób mających problemy z poruszaniem się.
22.00-24.00, „Niezwykłe gatunki polskiej przyrody” – oprowadzania po wystawach przyrodniczych dla dorosłych i młodzieży (14+)
22.00-22.30, „Jeleniowate, czyli jelenie sarny i łosie”
Jeleniowate to najważniejsza grupa dużych zwierząt roślinożernych w Polsce. Występują tu: łoś, jeleń szlachetny, daniel i sarna. Podczas spotkania dowiemy się, czym się od siebie różnią, jakie są ich zwyczaje i strategie przetrwania, a także do czego służy im poroże.
22.45-23.15, „Ssaki drapieżne polskich lasów”
Drapieżne to grupa ssaków obejmująca gatunki z długimi kłami i łamaczami. Są wśród nich kilkusetkilogramowe olbrzymy oraz zwierzęta mieszczące się w ludzkiej dłoni. Podczas spotkania poznamy gatunki, które żyją w polskich lasach, posłuchamy o ich zwyczajach i strategiach polowań.
23.30-24.00, „Blaszkodziobe, czyli kaczki, gęsi i łabędzie”
Ptaki związane z wodą, mające błonę między palcami i nieprzemakalne pióra, to blaszkodziobe. Są wśród nich zarówno gatunki całkowicie roślinożerne, jak i sprawni łowcy ryb. Podczas spotkania dowiemy się, czy gęsi mają zęby, gdzie latem znikają kaczory, które kaczki świetnie nurkują, a które tego nie potrafią, a także jakie kaczki gniazdują na drzewach.