Program:
* F. Chopin
Ballada f-moll op. 52
Polonez As-dur op. 53
Mazurki op. 59
nr 1 a-moll
nr 2 As-dur
nr 3 fis-moll
Barkarola Fis-dur op. 60
Polonez-fantazja As-dur op. 61.
YUKIO YOKOYAMA.
Studiował w Konserwatorium Muzycznym w Paryżu pod kierunkiem Jacquesa Rouviera, Vlado Perlmutera i innych.
W 1989 roku zdobył nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Busoni i Międzynarodowym Konkursie Long-Thibaud.
W 1990 roku, w wieku 19 lat, ukończył Konserwatorium Paryskie z Premier Prix zarówno w dziedzinie fortepianu, jak i muzyki kameralnej. W tym samym roku zdobył trzecią nagrodę (nie przyznano pierwszej nagrody) oraz nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim.
W 2010 r. podczas jednego koncertu wykonał 166 solowych utworów Chopina, w tym wszystkie utwory opublikowane, a także najważniejsze utwory pośmiertne, w większości w kolejności pisanej. Księga Rekordów Guinnessa przyznała mu rekord świata w kategorii „Najwięcej utworów muzycznych wykonanych przez artystę solowego w ciągu 24 godzin”.
W uznaniu tego osiągnięcia rząd Polski przyznał mu „Paszport Chopinowski”, wręczany 100 artystom na całym świecie, którzy w roku 200. rocznicy urodzin Chopina przeprowadzili wyróżniające się działania związane z jego twórczością. W 2011 roku Yokoyama pobił swój własny rekord, wykonując podczas jednego koncertu 212 solowych utworów Chopina, w tym utwory wcześniej niepublikowane. W 2015 roku zdobył uznanie za wykonanie wszystkich dzieł fortepianowych Ravela w Paryżu, upamiętniając 140. rocznicę urodzin kompozytora.
W 2017 roku wykonał koncert fortepianowy Szostakowicza z Valerym Gergievem.
Wykonał również koncert fortepianowy Schumanna z Nowosybirską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Andrisa Mustonena w Nowosybirsku, a w 2018 roku wystąpił na koncercie abonamentowym z Gewandhaus Quartett w Lipsku. W następnym roku wystąpił również z Duńską Narodową Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Fabio Luisiego.
Płyty Yokoyamy otrzymały prestiżowe nagrody, w tym Excellence Award przyznawaną przez Agency for Cultural Affairs Arts Festival (Record Division) oraz International Liszt Record Grand Prix.
Jego najnowsza płyta, wydana z okazji 25-lecia debiutu, to Prelude – Chopin Masterpieces, and Schumann Fantasy, wydana przez Sony Music Direct.
W marcu 2017 r. objął stanowisko przewodniczącego Japońskiego Stowarzyszenia Paderewskiego. W 2019 r. był członkiem jury XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Paderewskiego.
Yokoyama jest profesorem wizytującym na Elisabeth University of Music, specjalnym profesorem wizytującym na Nagoya University of the Arts oraz przewodniczącym Japan Paderewski Association.
W 2020 roku artysta obchodził 30. rocznicę zdobycia nagrody na Konkursie Chopinowskim, a w 2021 roku osiągnął znaczący kamień milowy w postaci 30. rocznicy debiutu.
—
Niedzielne Recitale Chopinowskie w Żelazowej Woli stanowią okazję do wysłuchania występów najwybitniejszych polskich i zagranicznych pianistów, światowej sławy profesorów, a także laureatów Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich. 45-minutowe koncerty odbywają się w sezonie od maja do końca września w każdą niedzielę o godz. 12:00 i 15:00. Dodatkowo, recitale o godz. 12:00 w dwie ostatnie niedziele miesiąca transmitowane są na kanale YouTube i Facebooku Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.