W poniedziałek wielkanocny, tradycyjnie już, wokół Kościoła Pokamedulskiego odbędzie się Mazurkowy Poniedziałek – otwarta impreza organizowana przez Zarząd Dzielnicy Bielany i Fundację Wszystkie Mazurki Świata.
* 11:00 – Msza Święta.
Oprawę muzyczną Mszy Św. zapewnią Janusz i Kaja Prusinowscy. Zaśpiewają tradycyjne pieśni wielkanocne, zaczerpnięte z żywej tradycji i starych śpiewników.
* 12: 00 – tańce z Janusz Prusinowski Kompania.
Po Mszy Św. na placu przed kościołem można będzie zatańczyć do muzyki na żywo. W tym roku do tańca zagra Janusz Prusinowski Kompania – zabrzmią rytmy oberków i polek, chodzonych, wiwatów i wiosennych korowodów. A wszystko w młodej formule i z dziką energią!
Tańcom, jak co roku, towarzyszyć będzie poczęstunek – będzie można skosztować mazurkowych wypieków przygotowanych przez ochotników z parafii.
* 13:00 – koncert zespołu Drewo w Podziemiach Kamedulskich.
Artyści zaprezentują romantyczny program pełen emocji i subtelnych muzycznych barw. Usłyszymy pieśni o miłości w różnych odsłonach – od lirycznych romansów po ballady, które przeniosą publiczność w świat ukraińskiego dziedzictwa muzycznego. Część utworów zostanie wykonana w tradycyjnej formie, możliwie wiernej oryginałom, a inne – w autorskich aranżacjach instrumentalnych zespołu.
O ZESPOŁACH
Janusz Prusinowski Kompania.
To uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji.
Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z doświadczeniem współczesności, trasy koncertowe zaś z działalnością edukacyjną w Polsce i na świecie.
Oprócz koncertów (często również „do tańca”) muzykę kapeli można usłyszeć na potańcówkach wiejskich i miejskich. Kompania prowadzi także liczne warsztaty muzyczne i taneczne.
Od roku 2008 zespół zagrał w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center) i – przede wszystkim – w Polsce, zarówno na wielkich festiwalach (jak Open’er Festiwal World Stage), jak i w mniejszych salach koncertowych.
Kapela zagra w składzie:
– Janusz Prusinowski – skrzypce/harmonia polska/cymbały/śpiew,
– Piotr Piszczatowski – bębenek/baraban,
– Michał Żak – flet drewniany/szałamaja/klarnet,
– Szczepan Pospieszalski – trąbka,
– Gabriel Prusinowski – basy.
Drewo (ukr. Древо) to pierwszy i najstarszy w Ukrainie zespół pieśni tradycyjnych, założony w 1979 roku przez profesora etnomuzykologii Jewhena Jefremowa.
Przez dekady działalności zespół gromadził, badał i odtwarzał ukraińskie pieśni ludowe, czerpiąc inspiracje z bogatej tradycji wiejskich i miasteczkowych regionów centralnej i wschodniej Ukrainy. W skład grupy wchodzą doświadczeni muzykolodzy, kompozytorzy i badacze folkloru, co gwarantuje wyjątkową jakość artystyczną ich występów.
Na główną część repertuaru składają się tradycyjne pieśni ludowe z różnych regionów Ukrainy, nagrane przez członków Drewa od mieszkańców ukraińskich wsi. To przede wszystkim materiały z Polesia (w szczególności zebrane od wykonawców zamieszkujących niegdyś obecną zonę w pobliżu Czernobyla), z leśno-stepowego terytorium naddnieprzańskiego i ze wschodniego Podola.
Drewo stale występuje na festiwalach w Ukrainie i zagranicą: w Belgii, Gruzji, na Litwie, Łotwie, w Niemczech, Polsce, Francji, Uzbekistanie. Pieśni w wykonaniu zespołu były wykorzystywane w filmach, a część repertuaru ukazała się na pięciu kompakt dyskach Drewa (wydanych w Ukrainie i w Polsce) oraz na kilku płytach zbiorowych.
Drewo wystąpi w składzie:
– Tetiana Sopiłka,
– Jurij Pastuszenko,
– Hanna i Serhij Ochrimczuk.