Zapraszamy serdecznie na trzecie wydarzenie z cyklu „Czar Małej Ojczyzny”
600 lat Mińska Mazowieckiego w zbiorach Muzeum Ziemi Mińskiej
oraz wernisaż wystawy o Mińsku Mazowiecki
Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim
W zbiorach znajdują się kolekcje poświęcone historii miasta i powiatu mińskiego, fotografie, dokumenty, mapy, obrazy, grafiki i rzeźby artystów mińskich. Ekspozycje stałe prezentują: historię miasta w malarstwie i grafice, wystawę „Jak żyli nauczyciele w II RP?”, gabinet zegarmistrzowsko-optyczno-jubilerski, wystawę narzędzi rzemieślniczych z przełomu XIX/XX w., dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim, twórczość Elwiro Michała Andriollego oraz kolekcję rzeźb (drewno) patronów mińskich kościołów i kaplic, a także kolekcję rzeźb (wypalana glina) Louisa Długosza. Muzeum organizuje wystawy czasowe, wydaje publikacje, prowadzi działalność edukacyjną, organizuje uroczystości patriotyczne, koncerty fortepianowe i targi kupieckie (Kupieckie Mensko, Stragan Sendomierski, Targ Janowy), umieszcza w przestrzeni publicznej pomniki i tablice informacyjno-historyczne.
Dział 7 Pułku Ułanów Lubelskich
Muzeum dokumentuje dzieje 7 Pułku Ułanów Lubelskich (stacjonował w Mińsku Mazowieckim w latach 1921-1939). W zbiorach: obrazy, dokumenty, fotografie, militaria, oporządzenie kawaleryjskie, pamiątki osobiste. Muzeum prezentuje również pamiątki po 2. Brygadzie Obrony Terytorialnej.
O cyklu „Czar Małej Ojczyzny”
Celem projektu jest przybliżenie odbiorcy, zarówno mieszkańcom Warszawy, jak i osobom przyjezdnym, wartości etnograficznych oraz kulturowych regionów około warszawskich. Przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i instytucji z powiatów podwarszawskich oraz gmin znajdujących się na ich terenie zaprezentują w formie wystaw historię swoich miejscowości utrwaloną w zdjęciach i wytworach kultury materialnej. Otwarcie każdej wystawy połączone będzie ze spotkaniem o danym regionie i jego kulturze.
wernisaż wystawy o Mińsku Mazowiecki
7 lipca 2025 roku g.18.00 / Parter budynku Plomby
Wystawa będzie czynna w dniach 7.07 – 13.07.2025 r.
Zapraszamy!