Wydarzenie organizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie Autoportrety współorganizowanej wraz ze Stowarzyszaniem „Przyjaciele MNW”.
Z okazji wystawy „Autoportrety” w Muzeum Narodowym w Warszawie zaprosiliśmy troje wybitnych pisarzy, by podjęli próbę stworzenia literackiego autoportretu.
Autoportret w sztuce to fascynujące zjawisko, które balansuje międzywierną podobiznąaartystyczną kreacją. Nierzadko artyści traktują autoportret jako pole do eksperymentów, ukazując nie tyle fizyczne podobieństwo, costan ducha, symbolikę lub artystyczną wizję.
Autoportret literacki, choć podobny w intencji do wizualnego,rządzi się nieco innymi prawami– trudno tu dosłownie „pokazać” siebie, słowo pisane oferuje większą swobodę interpretacji, ale też wymaga innych strategii artystycznych.
Słowo pozwala na grę z czasem, pamięcią i fikcją, ale wymaga od odbiorcy większego zaangażowania. Czym może być autoportret tworzony słowami? Czy istotnie jest bardziej elastyczny, ale też bardziej nieuchwytnyniż wizualny?
Jakie strategie obrali zaproszeni do projektu ludzie pióra, podejmując próbę swojego autoportretu.
O sztuce przedstawiania siebie w literaturze mówią: Sylwia Chutnik, Weronika Murek i Jacek Dehnel.
Spotkanie prowadzi: Anna Sańczuk
Spotkanie odbywa się w ramach projektu literackiego „Autografy” towarzyszącego wystawie „Autoportrety” w Muzeum Narodowym w Warszawie, realizowanego wspólnie z centrum literackim Big Book Cafe, we współpracy zmagazynem Vogue Polska.