Nie każdy zostaje bohaterem swoich czasów. Nie każdy staje się symbolem dla kolejnych pokoleń. Dlaczego dziś pamiętamy o Józefie Piłsudskim?
Wystawa prezentowana w 90. rocznicę jego śmierci opowiada o ciągłości społecznej pamięci o fenomenie Marszałka. Ponad 100 obiektów muzealnych poprowadzi nas od schyłku życia Józefa Piłsudskiego, aż po współczesność i wciąż żywą obecność Marszałka w powszechnej świadomości. Wystawę można zwiedzać w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, czyli instytucji, która sama w sobie jest trwałym pomnikiem pamięci o dziele życia Marszałka i o nim samym!
Osią ekspozycji jest imponująca REPLIKA MAKIETY z 1938 roku, przedstawiająca model Dzielnicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. To potężne, niezrealizowane założenie urbanistyczne w stolicy doskonale obrazuje skalę potrzeby utrwalenia dorobku Marszałka przez jemu współczesnych. Takich architektonicznych upamiętnień planowano wiele, ale tylko część z nich udało się urzeczywistnić przed wybuchem II wojny światowej. Jednak nie tylko PRZESTRZENIE PUBLICZNE, BUDYNKI i POMNIKI, lecz także DZIEŁA SZTUKI, PUBLIKACJE i DRUKI oraz FORMY NIEMATERIALNE miały – i wciąż mają – uwieczniać dziedzictwo Józefa Piłsudskiego. Poprzez kolejne obiekty ekspozycji pochodzące z różnych epok (II RP, PRL, III RP) udaje się snuć narrację o sposobach uczczenia pamięci o Marszałku, kiedyś i dziś, oraz o jej przywracaniu.