16 FESTIWAL NOWE EPIFANIE
5 marca – 13 kwietnia 2025
„A cóż im zwrócisz za to, co oni tobie dali?”
Inspirując się cytatem „pamiętaj, że oni cię zrodzili, a cóż im zwrócisz za to, co oni tobie dali?”, pytamy o międzypokoleniowe zobowiązania oraz jakie miejsce zajmuje we współczesnym społeczeństwie rodzina. W naszym CAŁYM PROGRAMIE znajdziecie próbę odpowiedzi na te pytania, w każdym spektaklu, filmie, koncercie.
PROGRAM
05.04.2025 sob. godz.19:00
Koncert: Flety proste – portret rodzinny
Flety proste: Bolette Roed
Podczas koncertu Bolette Roed skupi się na różnych aspektach zależności pokoleniowych:
– instrumentach z rodziny fletów prostych od renesansu do współczesności,
– pokoleniach kompozytorów piszących na te instrumenty, kojarzone często ze śpiewem ptaków,
– przedstawicielach kilku pokoleń ludzi, którzy w jakiś sposób na nas wpływają, tworząc unikalny współczesny język muzyczny.
Duńska artystka zaprezentuje całą gamę fletów, przechodząc od mniejszych do większych instrumentów, a także zaprosi w podróż przez trzy bardzo różne rodzaje muzyki fletowej odwołującej się do: ptaków, późnego baroku reprezentowanego przez J.S. Bacha i G.Ph. Telemanna, wreszcie do emocji danej chwili.
Program koncertu
Jacob Van Eyck (ok. 1590–1657)
Engels Nachtegaeltje (Angielski słowik)
Bolette Roed (ur. 1979)
Improwizacja – birds of the moment
Bent Lorentzen (1935–2018)
Ptaki (2001)
Georg Philipp Telemann (1681–1767)
I Fantazja na flet solo A-dur TWV 40:2: Vivace, Allegro
Jan Sebastian Bach (1685–1750)
Partita a-moll na flet solo BWV 1013: Allemande, Corrente, Sarabande, Bourrée anglaise
Bolette Roed
Improwizacja – życie duńskiego muzyka w 2025 roku i wiele pokoleń, które nadal inspirują
Czas trwania koncertu: 60 min
Cena biletu: Miejsca siedzące: 70 zł, miejsca leżące: 50 zł
Miejsce leżące – bilet umożliwia uczestnictwo w koncercie w strefie leżącej. Możesz zabrać ze sobą matę lub koc i doświadczyć muzyki w komfortowej, niestandardowej formie.
**
Warszawski interdyscyplinarny festiwal, którego organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II, a współtwórcami byli Piotr Duda i Marek Pasieczny, istnieje od 2008 roku i organizowany jest w okresie wielkopostnym.
Każda edycja Festiwalu (nie było go w latach 2011 i 2015) ma własny motyw, który jest inspiracją dla zaproszonych do współpracy artystów, a jednocześnie wspólnym mianownikiem festiwalowych wydarzeń.
Podczas 16 edycji Festiwalu Nowe Epifanie, realizowanej tradycyjnie w okresie Wielkiego Postu pod hasłem „A cóż im zwrócisz za to, co oni tobie dali?”, zastanowimy się, czym dla nas – i „bezdzietnych lambadziarzy”, i posiadaczy Karty Dużej Rodziny – są międzypokoleniowe zobowiązania oraz jakie miejsce zajmuje we współczesnym społeczeństwie rodzina.