Zrozumieć Pamięć Między Gatunkami: Obrazy Wojny
26 czerwca 2025, godz. 18:00
Transmisja na żywo na Facebooku pod tym linkiem: https://fb.me/e/6GgFSNDfM
Wydarzenie w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski.
Czy znużyło Cię patrzenie na wojnę?
Idąc ulicą widzisz: pomnik walczących żołnierzy, tablicę przypominającą o rozstrzelanych cywilach, bilbord z hasłem propagandowym. Na ulicy leży gazeta z fotografią z frontu, ktoś Ci wysłał nowy mem z Putinem, oglądasz nagranie z okopów.
Kultura w różny sposób reaguje na katastrofę: czasami może ją zniekształcić, czasami pomaga nam ją zrozumieć. Osiemdziesiąta rocznica zakończenia II wojny światowej to moment na refleksję nad tym, jakie obrazy wojny widzimy na co dzień i czy w sposób odpowiedzialny, trafny i ważny opowiadają one o przeszłości – i teraźniejszości.
Zapraszamy do dołączenia do rozmowy z Keithem Lowem, historykiem piszącym o pomnikach opowiadających historię II wojny światowej (’Prisoners of History’), oraz Tomaszem Szerszeniem, eseistą piszącym o wizualności wojny w Ukrainie (’Być gościem w katastrofie’).
Goście:
Keith Lowe, brytyjski historyk i autor książki 'Prisoners of History’, opowie o tym, jak pomniki II wojny światowej kształtują naszą pamięć zbiorową – i jak mogą utrwalać wartości, które przestały być aktualne.
Tomasz Szerszeń, polski eseista i autor książki 'Być gościem w katastrofie’, zastanowi się, co naprawdę widzimy, patrząc na wojnę w Ukrainie – i co dzieje się, gdy przestajemy naprawdę patrzeć.
Dyskusję poprowadzi Małgorzata Pakier, kierowniczka Działu Naukowego ENRS.
Więcej informacji pod linkiem:
https://enrs.eu/edition/zrozumiec-pamiec-czerwiec
Organizator: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność