Na Wystawach i w Planetarium Centrum Nauki Kopernik jak zwykle ruch i tysiące zwiedzających z całej Polski. Jednak są w Centrum takie drzwi, za które wejść można tylko z okazji Dni Funduszy Europejskich 2025.
To niecodzienna okazja, by zajrzeć do przestrzeni badawczo-rozwojowych Kopernika. Tu na co dzień pracują badacze, konstruktorzy, projektanci. Tworzą rozwiązania, które już wkrótce trafią do szkół w całym kraju. A wszystko po to, by nauka w szkole mogła być jak wizyta w Koperniku – ciekawa, pozytywnie angażująca i przydatna. Na miarę wyzwań XXI wieku. Wszystkie narzędzia edukacyjne, które opracowuje zespół Kopernika, powstają przy współudziale późniejszych użytkowników.
Odwiedźcie Centrum Nauki Kopernik z okazji Dni Funduszy Europejskich 2025 i weźcie udział w tworzeniu najnowszego scenariusza zajęć o mikroplastiku, interdyscyplinarnego zestawu edukacyjnego ORBIUM czy eksperymentu naukowego z udziałem AI – rozwiązań, które mogą wpłynąć na rozwój edukacji w Polsce. Przetestujcie je z nami, zanim wejdą do produkcji. Zgłoście swoje uwagi i pomysły do projektów. Wasz głos się liczy!
Działalność badawczo-rozwojowa Centrum Nauki Kopernik może być realizowana dzięki wsparciu Funduszy Europejskich.
CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO
= Przetestuj zestaw ORBIUM
To przenośne laboratorium, którego sercem jest tablet GalaxyTab S9FE. Kopernik proponuje wykorzystanie jego funkcjonalności – aparatu fotograficznego, kamery, czujników światła i dźwięku, magnetometru (orientuje naszą pozycję względem bieguna) itp. – do przeprowadzania angażujących, interdyscyplinarnych lekcji. W połączeniu z aplikacjami oraz akcesoriami takimi jak kostka rozszerzonej rzeczywistości, nakładka mikroskopowa czy internetowe narzędzia AI umożliwia przeprowadzanie ciekawych doświadczeń na lekcjach fizyki, chemii i biologii, ale ma też zastosowanie na lekcjach języka polskiego, języków obcych, historii czy doradztwa zawodowego.
Podczas Dni Funduszy Europejskich za pomocą rozszerzonej rzeczywistości będziecie mogli zobaczyć, jak przepływa krew, sprawdzić, czy filtry UV w kremach naprawdę działają albo zmierzyć ruch wahadłowy pulsaru.
= Pomóż w tworzeniu scenariusza o mikroplastiku
Przetestujcie nowe warsztaty „Mikroplastik: małe cząstki – wielkie konsekwencje?” w laboratoriach Kopernika. To aktywność badawcza, której sednem jest samodzielne, doświadczalne odkrywanie przez uczestników skali problemu mikroplastiku. Zajęcia zostały opracowane w Koperniku we współpracy z Zakładem Hydrobiologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas warsztatów zastosujecie techniki badawcze takie jak filtracja i obserwacje mikroskopowe – te same, które stosują badacze z UW, rozwijając wiedzę o zjawisku przenikania mikroplastiku.
Na zajęciach zobaczycie, jak przebiega proces naukowy, i lepiej zrozumiecie aktualne zagrożenia związane z nadprodukcją plastiku. Zdobyta wiedza przyda Wam się też w codziennym życiu: dowiecie się, jak uważnie wybierać kosmetyki o naturalnym składzie i jak prozaiczne czynności domowe (np. pranie) mogą wpływać na wzrost ilości mikroplastiku w środowisku.
= Living Lab – stań się częścią eksperymentu naukowego i pomóż tworzyć naukę
Przetestujcie nowy eksponat badawczy stworzony we współpracy z naukowcami z MIT (Massachusetts Institute of Technology).
DebunkBot to nowatorski eksperyment społeczny, który ma na celu poszukiwanie skutecznych metod odkrywania i obalania pseudonaukowych przekonań. Istotą badania jest wykorzystanie konwersacyjnych możliwości dużych modeli językowych (LLM) do rozmów na temat fałszywych przekonań dotyczących odkryć i teorii naukowych. Dzięki technologii głosowej polskiego startupu Elevenlabs agent AI porozmawia z Wami w naturalny sposób i pomoże Wam ustalić fałszywe bądź pseudonaukowe przekonania, a także objaśnić, na czym one polegają. Podejdźcie do stacji badawczych Living Labu w Koperniku, porozmawiajcie z DebunkBotem, dajcie się zaskoczyć i przekonać!
Wszyscy uczestnicy Dni Funduszy Europejskich 2025 w Centrum Nauki Kopernik będą mogli także poznać infrastrukturę badawczo-rozwojową Kopernika oraz zapisać się do Panelu Badawczego, by zostać stałymi ekspertami testującymi rozwiązania „made in Kopernik”.
Udział w wydarzeniu podczas Dni FE 2025 bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy.
**
Chcesz spędzić niezapomniany weekend, a przy okazji dowiedzieć się więcej o Funduszach Europejskich? Mamy dla Ciebie coś specjalnego! Dni Funduszy Europejskich, w trakcie których poznasz wyjątkowe projekty. Zobaczysz również, jak dzięki unijnemu wsparciu zmieniła się Twoja okolica. Zapraszamy do wspólnego świętowania! Zarezerwuj w kalendarzu 9-11 maja i dołącz do największej imprezy Funduszy Europejskich w Polsce!
Przygotowaliśmy dla Ciebie wiele atrakcji w całej Polsce: pikniki, warsztaty, konkursy. Będzie to niezwykła okazja, aby zobaczyć projekty, które otrzymały wsparcie z Funduszy Europejskich.