Po raz kolejny zapraszamy Was na Noc Muzeów, która odbędzie się pod hasłem „Odpocznij w POLIN”.
Nasze tegoroczne hasło nawiązuje do nazwy muzeum i legendy o przybyciu Żydów do Polski 1000 lat temu. Uciekając przed prześladowaniami, usłyszeli śpiew ptaków „Po-lin! Po-lin!” (hebr.: „tutaj odpoczniesz”). Legenda stała się inspiracją dla twórców i twórczyń naszej wystawy stałej, a Noc Muzeów będzie doskonałą okazją do relaksu i odkrywania tajemnic naszego muzeum.
Zapraszamy na wyjątkowe spacery ścieżkami wystawy stałej z przewodnikami i przewodniczkami. Odbędą się w językach polskim, ukraińskim i angielskim. Zaplanowaliśmy też oprowadzanie po galerii „Dziedzictwo” z tłumaczeniem na polski język migowy (PJM). Dla nastolatków przygotowaliśmy wieczór pełen twórczych działań i nocne zwiedzanie wystawy z latarkami, zakończone kolacją z chałką i kakao. I niecodzienną propozycję – noclegu na muzealnej podłodze z filmem i popcornem. Najmłodszych też czeka niezapomniana przygoda: pełna zagadek wyprawa po wystawie stałej z grą „Zagadkowe muzeum”, a w Miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” – miniwystawa, warsztaty, kolorowe zabawki i gry.
W tę magiczną noc legendy ożywają nie tylko na wystawie, ale i za kulisami. To jedyna w roku okazja, żeby poznać muzeum oczami pracowników i pracowniczek. Zajrzycie do biur, pracowni konserwatorskiej i kulinarnej, podziemi, a nawet na dach!
Program Nocy Muzeów 2025 – „Odpocznij w POLIN”
Ścieżki wystawy stałej
Spacery w języku polskim: godz. 19:15, 20:15, 21:30
Spacery w języku ukraińskim: godz. 21:00, 22:30
Spacer w języku angielskim: godz. 20:30
Miejsce zbiórki: hol główny
Wyruszcie z przewodnikiem w półgodzinną podróż po naszej wystawie stałej, by odkryć różne znaczenia wytchnienia. W galerii „Miasteczko” zanurzymy się w atmosferę szabatu, świętego dnia odpoczynku. Później przechadzając się uliczką przedwojennej Warszawy, wsłuchamy się w melodie żydowskich muzyków, wstąpimy do kina i zajrzymy do legendarnej „Małej Ziemiańskiej”, gdzie czas płynął przy literackich dyskusjach i artystycznych spotkaniach.
Wydarzenie realizujemy w ramach programu Miesiąca Różnorodności Kulturowej.
Spacer po galerii „Dziedzictwo”
Spacer w języku polskim z tłumaczeniem na polski język migowy: godz. 19:30
Prowadzenie: kuratorka dr Tamara Sztyma
Zanurzcie się w galerii „Dziedzictwo”, przestrzeni wyciszenia i inspiracji, poświęconej wybitnym polskim Żydom i Żydówkom. Wysłuchując nastrojowej muzyki, odkryjecie fascynujące biografie i dzieła artystów, pisarzy, naukowców i polityków, którzy wpłynęli na polską i światową kulturę. To idealne miejsce na chwilę odpoczynku i refleksji.
Wydarzenie realizujemy w ramach programu Miesiąca Różnorodności Kulturowej.
Noc w korytarzach
Spacery prowadzone przez pracowników i pracowniczki: godz. 19:45, 21:15, 22:00, 23:00
Miejsce zbiółrki: hol główny
Czas trwania: ok. 30 minut
Liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszenia do punktu informacji przed spacerem
Nasze muzeum to niezwykły budynek, w którym wiele przestrzeni zaprojektowano również z myślą o odpoczynku. Jak co roku kontynuujemy cieszące się dużą popularnością spacery po muzeum. Pracownicy i pracowniczki jedynie tej nocy otwierają dla Was przestrzenie biurowe i pracownie.
Czy na dachu jest strefa chillu? Czy w muzeum wypieka się chałki? Jaka temperatura panuje w pracowni konserwatorskiej? Gdzie odpoczywają pracownicy? Czy na wystawie można leżeć? Tego wszystkiego i o wiele więcej dowiecie się podczas autorskich spacerów naszych pracowników i pracowniczek. Pokażemy Wam m.in. podziemia budynku, dach, pracownię kulinarną i konserwatorską.
Harmonogram:
19:45 – przestrzenie biurowe – Łucja Koch, Zastępczyni Dyrektora ds. Edukacji i Sprzedaży,
21:45 – przestrzenie biurowe w języku ukraińskim – Mychajło Zubar, Specjalista ds. Promocji, Dział Promocji i Marketingu,
21:15; 22:00 – pracownia konserwatorska – dr Marta Frączkiewicz, kuratorka Zbiorów; Erika Krzyczkowska-Roman, kierowniczka Sekcji Konserwacji Zbiorów, Dział Zbiorów,
23:00 – budynek – Jacek Szczygieł, Kierownik Działu Bezpieczeństwa.
Wydarzenie realizujemy w ramach programu Miesiąca Różnorodności Kulturowej.
Noc jest Młoda
Zajęcia dla młodzieży w wieku 14–19 lat
Obowiązują zapisy do grupy – zgłoszenia przyjmujemy do 11 maja (do końca dnia)
Warsztaty i zwiedzanie wystawy z latarkami godz. 20:00–2:00
Godz. 2:00 – nocny seans filmowy i nocowanie w muzeum dla chętnych!
Tej Nocy Muzeów zapomnijcie o pośpiechu i miejskim zgiełku – zwalniamy tempo, by wspólnie celebrować bycie razem. Wysłuchamy opowieści o znaczeniu odpoczynku w żydowskiej tradycji, a potem oddamy się twórczej energii, korzystając z najróżniejszych materiałów. Wieczór umilą nam świeżo upieczone chałki i gorące kakao, kulminacją będzie magiczne zwiedzanie śpiącej wystawy z latarkami. A jeśli zapragniecie, zostańcie z nami na nocny seans filmowy, popcorn i prawdziwą „Noc w muzeum”! Przygotujcie śpiwory i wygodne ubrania – resztą się zajmiemy.
Noc Najmłodszych – gra „Zagadkowe muzeum”
Dla rodzin z dziećmi w wieku 5–10 lat
Miejsce gry: wystawa stała
Start w kasach muzeum (tu pobieramy kartę do gry). Gra jest dostępna bezpłatnie
Na grających czekają nagrody! (odbiór w kasach muzeum)
Dostępne wersje językowe: polska, ukraińska, angielska, białoruska
Na udział w grze warto zaplanować ok. 1–1,5 godz.
Gra „Zagadkowe muzeum” to propozycja dla rodzin z dziećmi w wieku 5–10 lat. Podczas zwiedzania wystawy stałej* będziecie rozwiązywać zagadki, odkrywając najbardziej atrakcyjne punkty ekspozycji. Przy okazji poznacie wiele ciekawostek związanych z kulturą żydowską. Na uczestników i uczestniczki czekają nagrody!
*Gra obejmuje wybrane galerie: od średniowiecza do dwudziestolecia.
Noc Najmłodszych – Miejsce edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”
Otwarte w godz. 19:00–22:00
Dla rodzin z dziećmi. Ważne: w przestrzeni Miejsca edukacji rodzinnej dzieci przebywają pod opieką dorosłych opiekunów/opiekunek
Wstęp bezpłatny
Dzieci z opiekun(k)ami mogą wchodzić na warsztaty bez kolejki (wejście administracyjne od strony ul. Anielewicza)
Zachęcamy do eksplorowania miniwystawy „Tu odpocznij”, autorstwa ilustratorki i rysowniczki Julii Koniecznej. Będziemy przyglądać się różnym zwierzakom i tropić ich ślady. Wykonamy magnesy z ich wizerunkami, a także kolorowe zabawki. Zagramy w memory inspirowane zwierzakami z dachu synagogi z Gwoźdźca. Czeka także strefa relaksu – miękkie poduchy i kojące dźwięki lasu pomogą złapać chwilę oddechu.
Nocne światła
Instalacja multimedialna Uli Milanowskiej i Sylwestera Łuczaka w holu głównym muzeum oraz galerii „Dziedzictwo”
Instalacja świetlna „Echo” Karoliny Hałatek w holu głównym budynku
Warsztaty z kolaży w galerii „Dziedzictwo”, godz. 19:00–1:00, wstęp wolny, bez zapisów
Instalacja multimedialna Uli Milanowskiej i Sylwestera Łuczaka
Na ścianach holu głównego pojawią się elementy nawiązujące do nocy i symboliki judaizmu. Ciepłe światło da chwilę ukojenia, przed lub po kolejnym zwiedzaniu muzeów podczas tego wyjątkowego wieczoru. Łagodnie wybudzimy Waszą twórczą moc podczas warsztatów tworzenia kolaży i warsztatów pracy z projekcjami. Inspiracją do tworzenia kolażowych motywów będzie neonowa rzeźba autorstwa Huberta Czerepoka znajdująca się w galerii „Dziedzictwo”.
Twórcami instalacji są Ula Milanowska i Sylwester Łuczak, którzy łączą wiele rodzajów aktywności artystycznej oraz eksperymentują z różnymi technikami wizualnymi. Ich specjalnością jest aranżacja nietypowych i oryginalnych przestrzeni za pomocą projekcji, światła i scenografii. Projektują i tworzą autorskie instalacje multimedialne podczas ważnych wydarzeń, widowisk, koncertów i festiwali. Prowadzą też warsztaty technik wizualnych.
Instalacja świetlna „Echo” Karoliny Hałatek
Atrakcję wieczoru będzie również możliwość zanurzenia się w świetlnej instalacji „Echo” autorstwa Karoliny Hałatek. Wejdźcie do środka tej otwartej konstrukcji, zatrzymajcie się na chwilę i poznajcie nowe doświadczenie – gdzie Wy stajecie się centrum opowieści. To nie tylko oglądanie – to poczucie na własnej skórze, jak światło i przestrzeń mogą dotykać naszych wspomnień i emocji.