16 FESTIWAL NOWE EPIFANIE
5 marca – 13 kwietnia 2025
„A cóż im zwrócisz za to, co oni tobie dali?”
Inspirując się cytatem „pamiętaj, że oni cię zrodzili, a cóż im zwrócisz za to, co oni tobie dali?”, pytamy o międzypokoleniowe zobowiązania oraz jakie miejsce zajmuje we współczesnym społeczeństwie rodzina. W naszym CAŁYM PROGRAMIE znajdziecie próbę odpowiedzi na te pytania, w każdym spektaklu, filmie, koncercie.
PROGRAM
04.04.2025 pt. godz. 19:00
Spektakl: Polowanie / Reżyseria: Piotr Pacześniak
Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
Tematyka spektaklu „Polowanie” wprost odwołuje się do tegorocznego hasła – co syn jest winien ojcu? Co ojciec może egzekwować od swojego dziecka? Czy odczuwanie straty za synem, który uciekł przed przeszłością i rodzicami, jest podobne do straty za zwierzęciem?
„Polowanie” Ishbel Szatrawskiej, autorki nagradzanej powieści „Toń”, jest jednym z jej pierwszych tekstów dla teatru. Ten rodzinny dramat, który komplikują powielane z pokolenia na pokolenie stereotypowe wzorce patriarchalne, osadzony jest w środowisku myśliwych. Autorka opisuje skomplikowane, podszyte sekretami, relacje rodzinne, proponuje także refleksję nad relacjami z nie-ludzkimi podopiecznymi i doświadczeniem żałoby.
Łukasz przyjeżdża do domu z okazji uhonorowania jego ojca przez Związek Łowiecki, nieświadomy, że następnego dnia ma udać się na polowanie z przyjacielem rodziny. Jakie sekrety skrywają rodzice młodego mężczyzny? Kim są Rudzcy?
Kameralny spektakl Piotra Pacześniaka to historia o zagubionych i samotnych ludziach, którzy otwartość, szczerość i bezinteresowność uczuć wymienili na luksus i władzę, a wzajemne wsparcie i słuchanie zastąpili niekończącą się i bezwzględną rywalizacją.
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem Piotrem Pacześniakiem oraz prof. Eweliną Knapską (Pracownia Neurobiologii Emocji w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN). Moderatorka: psycholożka dr Joanna Gutral.
**
Warszawski interdyscyplinarny festiwal, którego organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II, a współtwórcami byli Piotr Duda i Marek Pasieczny, istnieje od 2008 roku i organizowany jest w okresie wielkopostnym.
Każda edycja Festiwalu (nie było go w latach 2011 i 2015) ma własny motyw, który jest inspiracją dla zaproszonych do współpracy artystów, a jednocześnie wspólnym mianownikiem festiwalowych wydarzeń.
Podczas 16 edycji Festiwalu Nowe Epifanie, realizowanej tradycyjnie w okresie Wielkiego Postu pod hasłem „A cóż im zwrócisz za to, co oni tobie dali?”, zastanowimy się, czym dla nas – i „bezdzietnych lambadziarzy”, i posiadaczy Karty Dużej Rodziny – są międzypokoleniowe zobowiązania oraz jakie miejsce zajmuje we współczesnym społeczeństwie rodzina.