Noc Muzeów 2025 „Odpocznij w Polin”

Po raz kolejny zapraszamy Was na Noc Muzeów, która ...
When: 17 May 2025, 7pm
Where: POLIN Museum of the History of Polish Jews
Address: Anielewicza M. 6, 00-157 Warsaw
Introduction: free event
/
/
/
/
Noc Muzeów 2025 „Odpocznij w Polin”

Noc Muzeów 2025 „Odpocznij w Polin”

Po raz kolejny zapraszamy Was na Noc Muzeów, która odbędzie się pod hasłem „Odpocznij w POLIN”.

Nasze tegoroczne hasło nawiązuje do nazwy muzeum i legendy o przybyciu Żydów do Polski 1000 lat temu. Uciekając przed prześladowaniami, usłyszeli śpiew ptaków „Po-lin! Po-lin!” (hebr.: „tutaj odpoczniesz”). Legenda stała się inspiracją dla twórców i twórczyń naszej wystawy stałej, a Noc Muzeów będzie doskonałą okazją do relaksu i odkrywania tajemnic naszego muzeum.

Zapraszamy na wyjątkowe spacery ścieżkami wystawy stałej z przewodnikami i przewodniczkami. Odbędą się w językach polskim, ukraińskim i angielskim. Zaplanowaliśmy też oprowadzanie po galerii „Dziedzictwo” z tłumaczeniem na polski język migowy (PJM). Dla nastolatków przygotowaliśmy wieczór pełen twórczych działań i nocne zwiedzanie wystawy z latarkami, zakończone kolacją z chałką i kakao. I niecodzienną propozycję – noclegu na muzealnej podłodze z filmem i popcornem. Najmłodszych też czeka niezapomniana przygoda: pełna zagadek wyprawa po wystawie stałej z grą „Zagadkowe muzeum”, a w Miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” – miniwystawa, warsztaty, kolorowe zabawki i gry.

W tę magiczną noc legendy ożywają nie tylko na wystawie, ale i za kulisami. To jedyna w roku okazja, żeby poznać muzeum oczami pracowników i pracowniczek. Zajrzycie do biur, pracowni konserwatorskiej i kulinarnej, podziemi, a nawet na dach!

Program Nocy Muzeów 2025 – „Odpocznij w POLIN”

Ścieżki wystawy stałej
Spacery w języku polskim: godz. 19:15, 20:15, 21:30
Spacery w języku ukraińskim: godz. 21:00, 22:30
Spacer w języku angielskim: godz. 20:30
Miejsce zbiórki: hol główny

Wyruszcie z przewodnikiem w półgodzinną podróż po naszej wystawie stałej, by odkryć różne znaczenia wytchnienia. W galerii „Miasteczko” zanurzymy się w atmosferę szabatu, świętego dnia odpoczynku. Później przechadzając się uliczką przedwojennej Warszawy, wsłuchamy się w melodie żydowskich muzyków, wstąpimy do kina i zajrzymy do legendarnej „Małej Ziemiańskiej”, gdzie czas płynął przy literackich dyskusjach i artystycznych spotkaniach.

Wydarzenie realizujemy w ramach programu Miesiąca Różnorodności Kulturowej.
Spacer po galerii „Dziedzictwo”
Spacer w języku polskim z tłumaczeniem na polski język migowy: godz. 19:30
Prowadzenie: kuratorka dr Tamara Sztyma

Zanurzcie się w galerii „Dziedzictwo”, przestrzeni wyciszenia i inspiracji, poświęconej wybitnym polskim Żydom i Żydówkom. Wysłuchując nastrojowej muzyki, odkryjecie fascynujące biografie i dzieła artystów, pisarzy, naukowców i polityków, którzy wpłynęli na polską i światową kulturę. To idealne miejsce na chwilę odpoczynku i refleksji.

Wydarzenie realizujemy w ramach programu Miesiąca Różnorodności Kulturowej.
Noc w korytarzach
Spacery prowadzone przez pracowników i pracowniczki: godz. 19:45, 21:15, 22:00, 23:00
Miejsce zbiółrki: hol główny
Czas trwania: ok. 30 minut
Liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszenia do punktu informacji przed spacerem

Nasze muzeum to niezwykły budynek, w którym wiele przestrzeni zaprojektowano również z myślą o odpoczynku. Jak co roku kontynuujemy cieszące się dużą popularnością spacery po muzeum. Pracownicy i pracowniczki jedynie tej nocy otwierają dla Was przestrzenie biurowe i pracownie.

Czy na dachu jest strefa chillu? Czy w muzeum wypieka się chałki? Jaka temperatura panuje w pracowni konserwatorskiej? Gdzie odpoczywają pracownicy? Czy na wystawie można leżeć? Tego wszystkiego i o wiele więcej dowiecie się podczas autorskich spacerów naszych pracowników i pracowniczek. Pokażemy Wam m.in. podziemia budynku, dach, pracownię kulinarną i konserwatorską.

Schedule:
19:45 – przestrzenie biurowe – Łucja Koch, Zastępczyni Dyrektora ds. Edukacji i Sprzedaży,
21:45 – przestrzenie biurowe w języku ukraińskim – Mychajło Zubar, Specjalista ds. Promocji, Dział Promocji i Marketingu,
21:15; 22:00 – pracownia konserwatorska – dr Marta Frączkiewicz, kuratorka Zbiorów; Erika Krzyczkowska-Roman, kierowniczka Sekcji Konserwacji Zbiorów, Dział Zbiorów,
23:00 – budynek – Jacek Szczygieł, Kierownik Działu Bezpieczeństwa.

Wydarzenie realizujemy w ramach programu Miesiąca Różnorodności Kulturowej.

Noc jest Młoda
Zajęcia dla młodzieży w wieku 14–19 lat
Obowiązują zapisy do grupy – zgłoszenia przyjmujemy do 11 maja (do końca dnia)
Warsztaty i zwiedzanie wystawy z latarkami godz. 20:00–2:00
Godz. 2:00 – nocny seans filmowy i nocowanie w muzeum dla chętnych!

Tej Nocy Muzeów zapomnijcie o pośpiechu i miejskim zgiełku – zwalniamy tempo, by wspólnie celebrować bycie razem. Wysłuchamy opowieści o znaczeniu odpoczynku w żydowskiej tradycji, a potem oddamy się twórczej energii, korzystając z najróżniejszych materiałów. Wieczór umilą nam świeżo upieczone chałki i gorące kakao, kulminacją będzie magiczne zwiedzanie śpiącej wystawy z latarkami. A jeśli zapragniecie, zostańcie z nami na nocny seans filmowy, popcorn i prawdziwą „Noc w muzeum”! Przygotujcie śpiwory i wygodne ubrania – resztą się zajmiemy.

Noc Najmłodszych – gra „Zagadkowe muzeum”
Dla rodzin z dziećmi w wieku 5–10 lat
Miejsce gry: wystawa stała
Start w kasach muzeum (tu pobieramy kartę do gry). Gra jest dostępna bezpłatnie
Na grających czekają nagrody! (odbiór w kasach muzeum)
Dostępne wersje językowe: polska, ukraińska, angielska, białoruska
Na udział w grze warto zaplanować ok. 1–1,5 godz.

Gra „Zagadkowe muzeum” to propozycja dla rodzin z dziećmi w wieku 5–10 lat. Podczas zwiedzania wystawy stałej* będziecie rozwiązywać zagadki, odkrywając najbardziej atrakcyjne punkty ekspozycji. Przy okazji poznacie wiele ciekawostek związanych z kulturą żydowską. Na uczestników i uczestniczki czekają nagrody!

*Gra obejmuje wybrane galerie: od średniowiecza do dwudziestolecia.

Noc Najmłodszych – Miejsce edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”
Otwarte w godz. 19:00–22:00
Dla rodzin z dziećmi. Ważne: w przestrzeni Miejsca edukacji rodzinnej dzieci przebywają pod opieką dorosłych opiekunów/opiekunek
Free entry
Dzieci z opiekun(k)ami mogą wchodzić na warsztaty bez kolejki (wejście administracyjne od strony ul. Anielewicza)

Zachęcamy do eksplorowania miniwystawy „Tu odpocznij”, autorstwa ilustratorki i rysowniczki Julii Koniecznej. Będziemy przyglądać się różnym zwierzakom i tropić ich ślady. Wykonamy magnesy z ich wizerunkami, a także kolorowe zabawki. Zagramy w memory inspirowane zwierzakami z dachu synagogi z Gwoźdźca. Czeka także strefa relaksu – miękkie poduchy i kojące dźwięki lasu pomogą złapać chwilę oddechu.

Nocne światła
Instalacja multimedialna Uli Milanowskiej i Sylwestera Łuczaka w holu głównym muzeum oraz galerii „Dziedzictwo”
Instalacja świetlna „Echo” Karoliny Hałatek w holu głównym budynku
Warsztaty z kolaży w galerii „Dziedzictwo”, godz. 19:00–1:00, wstęp wolny, bez zapisów

Instalacja multimedialna Uli Milanowskiej i Sylwestera Łuczaka

Na ścianach holu głównego pojawią się elementy nawiązujące do nocy i symboliki judaizmu. Ciepłe światło da chwilę ukojenia, przed lub po kolejnym zwiedzaniu muzeów podczas tego wyjątkowego wieczoru. Łagodnie wybudzimy Waszą twórczą moc podczas warsztatów tworzenia kolaży i warsztatów pracy z projekcjami. Inspiracją do tworzenia kolażowych motywów będzie neonowa rzeźba autorstwa Huberta Czerepoka znajdująca się w galerii „Dziedzictwo”.

Twórcami instalacji są Ula Milanowska i Sylwester Łuczak, którzy łączą wiele rodzajów aktywności artystycznej oraz eksperymentują z różnymi technikami wizualnymi. Ich specjalnością jest aranżacja nietypowych i oryginalnych przestrzeni za pomocą projekcji, światła i scenografii. Projektują i tworzą autorskie instalacje multimedialne podczas ważnych wydarzeń, widowisk, koncertów i festiwali. Prowadzą też warsztaty technik wizualnych.

Instalacja świetlna „Echo” Karoliny Hałatek

Atrakcję wieczoru będzie również możliwość zanurzenia się w świetlnej instalacji „Echo” autorstwa Karoliny Hałatek. Wejdźcie do środka tej otwartej konstrukcji, zatrzymajcie się na chwilę i poznajcie nowe doświadczenie – gdzie Wy stajecie się centrum opowieści. To nie tylko oglądanie – to poczucie na własnej skórze, jak światło i przestrzeń mogą dotykać naszych wspomnień i emocji.

Noc Muzeów 2025 „Odpocznij w Polin”

When: 17 May 2025, 7pm
Where: POLIN Museum of the History of Polish Jews
Address: Anielewicza M. 6, 00-157 Warsaw
Introduction: free event
Add to calendar
We left something out, do you have any suggestions contact us!

Events of interest

Noteworthy
This week's best

Have we missed something, do you have any suggestions?

Are you a business owner?