W przeszłości leży klucz do przyszłości – to najważniejszy, budujący naszą narodową dumę i tożsamość, przekaz wystawy głównej Narodowego Muzeum Techniki zatytułowanej „Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe”.
Po wstępnym przedstawieniu, w układzie chronologicznym – od czasów prehistorycznych, przez średniowiecze i oświecenie, aż do czasów najnowszych – długiej historii rozwoju techniki, szczegółowo ukazuje ona najistotniejsze osiągnięcia inżynieryjne i naukowe Polaków pomiędzy XVII a XX wiekiem. Uświadamia, jak ważną rolę w rozwoju światowej myśli technicznej odegrali nie tylko Mikulicz, Dzierżon, Białecki, ale także wielu innych polskich wielkich inżynierów, by ich nazwiska
i wynalazki, które niegdyś rozsławiły polską naukę i technikę, na powrót znalazły należyte miejsce w powszechnej świadomości. Zwraca uwagę na fakt, iż nawet najtrudniejsze dziesięciolecia zaborów i wojny nie zdławiły polskiego potencjału i że nasz dorobek zawdzięczamy także przedstawicielom mniejszości narodowych w kraju oraz Polakom działającym na emigracji, którzy jednak zawsze podkreślali swoją polską tożsamość
Najodleglejsze czasowo wynalazki i odkrycia prezentowane są tu w perspektywie „kamieni milowych” – przełomów, które warunkowały osiągnięcie kolejnych szczebli rozwoju techniki i technologii. Taki układ zachęcać ma do zgłębienia wiedzy o umiejętnościach technicznych gromadzonych przez ludzkość od wieków oraz porównania dawnych rozwiązań, z tymi którymi dysponujemy dziś. Tak, by odbiorcy byli w stanie uświadomić sobie ogromną skalę postępu technicznego na przestrzeni dziejów.
Uzupełnieniem głównej kolekcji jest ekspozycja poświęcona językowi techniki, bez którego niemożliwy byłby dialog między pokoleniami inżynierów oraz różnymi dziedzinami techniki, a na który składają się matematyka, ewolucja budowy narzędzi, rozwój rysunku technicznego czy wszechstronność metrologii.
Wystawa zajmująca niemal 1,1 tysiąca metrów kwadratowych zbudowana została w bogatej, narracyjnej scenografii, która porządkuje przedstawiane zagadnienia, pobudza wyobraźnię i przenosi zwiedzających w świat techniki przemawiającej czytelnym, zrozumiałym dla wszystkich językiem wiedzy i pozytywnych emocji.