Pająki. Żaby. Węże. Na naszej wystawie czasowej tętni życie! Przyjrzyj się bliżej przedstawicielom jadowitych zwierząt, poznaj ich niezwykłe zdolności i zwyczaje.
Niepokoi Cię perspektywa stanięcia oko w oko (lub w oczy) ze stworzeniami, które wzbudzają respekt i nie kojarzą się z pluszowymi maskotkami? Spróbuj przełamać strach. Tym razem zachęcamy wyłącznie do obserwacji. Trochę wbrew zasadom panującym w Koperniku niczego nie będziesz dotykać. Większości tych zwierząt nie spotkasz na co dzień. Warto dowiedzieć się, gdzie bytują i zrozumieć mechanizmy ich zachowania, by uchronić się przed niebezpiecznym spotkaniem. Możesz także zachwycić się ich ubarwieniem, budową ciała, zdolnością kamuflażu.
Główny bohater wystawy jest niewidoczny. Ukryty w specjalnych gruczołach jad służy zwierzętom do odstraszania drapieżników, obrony przed atakiem i walki. Bywa zabójczy także dla ludzi – stąd zła sława pająków czy węży, która przeniosła się na wszystkie (w większości niegroźne) ich gatunki. Z ponad 3 tys. znanych gatunków węży tylko ok. 450 jest jadowitych, a w Polsce jeden – żmija zygzakowata. Większość węży unika kontaktu z ludźmi i atakuje tylko w obronie. Pomagają za to kontrolować populacje gryzoni i innych małych zwierząt, co zapobiega nadmiernemu rozprzestrzenianiu się chorób i utrzymuje równowagę ekologiczną. Dotychczas opisano ok. 50 tys. gatunków pająków, a 3% z nich może być niebezpiecznych dla człowieka. Jad żyjących w naszym klimacie pająków jest zbyt słaby, by stanowić poważnie zagrożenie. Skutecznie za to oczyszczają nasze domy z owadów.
Jadowite zwierzęta są powściągliwe w korzystaniu ze swoich supermocy. Po użyciu jadu potrzebują czasu, by go uzupełnić – pozostają wówczas bezbronne. W związku z tym, zanim posuną się do ostateczności, korzystają z różnych sygnałów ostrzegawczych – syczenia, grzechotania, szybkich ruchów, prezentowania „groźnego” ubarwienia.
Na wystawie zwierzęta mieszkają w bezpiecznych (dla siebie i zwiedzających) terrariach, umożliwiających obserwacje z bliskiej odległości. Dowiesz się, gdzie gromadzą jad, jak się nim posługują i jakie są tego konsekwencje.